Párová terapie a partnerské vztahy

 

Současná situace žití nám občas docela tvrdě nastavuje zrcadlo. Provokuje naše existenční otázky. Od vydělávání peněz, zajištění rodiny, ale také po naše vztahy a jejich kvalitu. Dotýká se nás to často velmi osobně a pod kůží, na hraně našich limitů a emocí. Často vše stojí na vztahu k sobě, vztahu k partnerovi  i vztahu k dětem a rodině.  A tak se tak se možná stává, že se dostáváme do těžkých partnerských situací, která nenabízejí standardní řešení. Naše partnerství se dotávají do své dynamiky a pak přijdou dny, kdy jeden či oba partneři cítí, že to není to co vztahově chtějí prožívat. A tak se otevírá debata o tom, co dělá naše vztahy kvalitní. Je to komunikace? Je to společné prožívání emocí? Je to o umění řešení krizí? Je to o společném trávení času? Je to o milovaní? Je to o intimitě? Je to o tom všem dohromady?

Dlouhodobý vztah – je paradox. Potřebujeme nacházet komfort a smysluplnost ve své vlastní kůži, vnímat svoje vlastní potřeby a zároveň dbát na to, co do vzájemného vztahu vkládáme: jaké předpoklady, požadavky a energii. Potřebujeme být sami sebou a také pro sebe navzájem, s cílem vytvořit něco většího, pevnějšího a důležitějšího, než jsme sami jako jedinci. Zdá se to složité? Nikdo z nás nezná přesné ingredience, možná proto, že každý jsme originál, který nelze replikovat ani prostřednictvím vlastních dětí. Léta praxe v pomáhající profesi mě ale naučila, že lidi přesto usilují o jednoduchou a univerzální radu. Probrala jsem se tedy stohy odborných pramenů a vybrala pro vás několik neotřelých myšlenek a konceptů, se kterými má každý dlouhodobý vztah větší šanci vydržet. Zkuste si najít, co by mohlo fungovat právě vám. Tedy, máte-li potřebnou vůli. Bez dobré vůle je každá dovednost i koncept k ničemu.

Komunikační jedy – existují čtyři způsoby vzájemné komunikace, které – když se ve vztahu používají příliš často – spolehlivě zahltí jedem váš vzájemný prostor natolik, že na lásku, propojení, pochopení a důvěru už moc místa nezbude. Těmito „jezdci apokalypsy“ jsou obviňování (ty pořád, ty vždycky, ty zase…), defenzivnost (no jo, ale…), projevy pohrdání (oči v sloup) a záměrná ignorace (dělej si, co chceš, mě to nezajímá). Pozor na ně: jsou neviditelní a častí a spolehlivě požírají vztahovou energii i potenciál. Čím je nahradit? Neptejte se a hledejte sami. Začněte tím, že si jich prostě povšimnete.

Láska a respekt – každý z nás potřebuje ve vztahu cítit, že je milován a respektován. Když žena dlouhodobě necítí od muže lásku, je jen zřídka schopna respektu. Pokud muž její potřeby nenaplňuje, žena mu je často „nabízí“ v podobě kriticky zabarvených „rad“ (měl bys začít hledat práci, měl by ses víc snažit, nedělej to takhle, prosím tě, anebo ukaž, udělám to sama…, případně ten nejhorší kalibr: to jsem si mohla myslet!). Kritika způsobuje, že se ani muž respektován necítí a pár se ocitá v začarovaném kruhu nelásky a nerespektu. Peskujete svého muže? Zkuste si pro změnu povšimnout, co a jak často na něm oceňujete. A zkuste mu to říci. Upřímně a od srdce, protože – přece ho milujete. Nebo snad ne?

Deficit úsilí a ochoty – vztah zřídkakdy funguje na principu 50:50. Tedy, když vy jste zrovinka se svými silami a ochotou sdílet nebo participovat, podpořit nebo plnit partnerovo přání na dvaceti procentech, je dobré si uvědomit, že je klidně možné, že váš partner na tom může být podobně – tedy procentuálně nízko. Co je tedy třeba do potřebné společné, ochotou nabité stovky? Jak si do vztahu dodáváte potřebnou energii? Časem každý sám pro sebe? Společným jídlem nebo procházkou? Odpojením, nebo připojením? Mluvte spolu o své připravenosti poskytovat si podporu, plnit si přání a být tu jeden pro druhého. A to nejdůležitější, co je podmínkou všeho výše zmíněného: mluvte spolu. Často. Zranitelně. Upřímně. Od srdce. S citem pro intonaci a řeč těla. S humorem. Tohle úsilí se vám vrátí v té nejvzácnější podobě. Ve formě dlouhého života ve dvou.

Vztahová terapie je forma – poradenství, ve kterém dva lidé v intimním nebo romantickém vztahu, jako je manželství nebo dlouhodobý vztah, dostanou pomoc při řešení problémů se vztahem a řešení konfliktů.Cílem vztahové terapie není namalovat jednoho partnera jako „zlého“ nebo toho, kdo má na svědomí všechny problémy ve vztahu, ale spíše pomoci párům řešit jejich problémy společně, jako tým. Někteří odborníci popisují terapii vztahových problémů jako prostředí, kde se páry mohou dozvědět, proč je jejich komunikace blokována. V některých případech se páry hádají o konkrétním obsahu, například o tom, že jeden člen partnerství se chce přestěhovat do jiného státu a druhý ne. Na druhou stranu někdy problémy se vztahem nastanou kvůli problémům s komunikačním procesem. Například jeden člen vztahu může křičet a křičet, což druhého přiměje k pláči, kdykoli jsou diskutovány rozdíly v názorech.

 

Je běžné, že ve vztahu časem počáteční pocit zamilovanosti vystřídá střízlivější, ale možná pocit lásky k druhému. Během společného života začnou přicházet starosti, neshody, všednost. Občas nás trápí vzájemná komunikace, nebo se můžeme cítit ve vztahu nenaplnění.

 

Vztahová terapie vs. individuální terapie – pokud máte ve vztahu problémy, je také důležité porozumět rozdílu mezi vztahovou terapií a individuální terapií.Pokud se jeden člen vztahu potýká se stresorem nebo obtížným osobním problémem, může to pochopitelně způsobit problémy ve vztahu; vztahové poradenství však není vždy nutné. Někdy, pokud jeden partner pracuje na svých problémech prostřednictvím individuálního poradenství, vztahové problémy se o sebe postarají samy. To neznamená, že partner, který řeší osobní problémy, může za všechny problémy ve vztahu, ale někdy práce na sobě prospěje vztahu, pokud problém není důsledkem špatné komunikace nebo rozdílných názorů mezi partnery. Pokud má například jeden partner vážné problémy se zvládáním hněvu, které vedou k agresivitě a rychle se stupňujícím bojům, může být pro tohoto partnera nejlepší provést nějakou individuální práci, která mu pomůže překonat hněv, aby do vztahu nekrvácela. Pokud konflikt přetrvává, může být nutné, aby si manželé udělali vztahové poradenství později, ale vyřešení problému zvládání hněvu je dobrým prvním krokem.

Když zvažujete párové poradenství – pravděpodobně vás zajímá, jak funguje terapie vztahových problémů. V počátečních fázích nebudou terapeutické sezení pravděpodobně příliš konfliktní. Důvodem je, že vztahová terapie začíná tím, že váš vztahový terapeut shromažďuje informace od vás a vašeho partnera, aby porozuměl vaší životní historii a historii partnerských problémů. Každý partner dostane příležitost promluvit a podělit se o svou stránku příběhu. Po vašem počátečním sezení může vztahový terapeut dokonce požádat každého partnera, aby se s terapeutem setkal individuálně, takže oba partneři mohou sdílet informace, které by jim mohlo vadit sdílet před svým partnerem. Individuální sezení také umožňuje terapeutovi zjistit, jak páry spolu komunikují a zda existují rozdíly v tom, jak interagují, když jsou sami.

Vztahová terapie – může pomoci párům, které se potýkají s konflikty nebo stresem, které se zdá, že samy nevyřeší. Vztahový terapeut může poskytnout neutrální perspektivu a pomoci párům rozvíjet zdravější komunikační schopnosti, aby se konflikt nestal tak nezvladatelným. I když je běžné, že páry vyhledají radu, když nastanou problémy, někteří partneři mohou dokonce vyhledat předmanželské poradenství, aby vytvořili pevný základ pro zdravé manželství. Ať už je vaše situace jakákoli, velká část výzkumu ukazuje, že vztahové poradenství funguje.

Have a question?