Arteterapie | Art Therapy Psychology

Individuální arteterapie realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná arteterapie pro pár nebo rodinu

Skupinová arteterapie cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Arteterapie – znamená léčbu výtvarným uměním. Výsledný artefakt se nehodnotí z estetického hlediska, důležitý je spíše proces tvorby, obsah a výpovědní hodnota. Důležitým aspektem je podpora tvůrčích schopností a vzájemný respekt. Vychází ze spojení dvou starověkých antických pojmů: z latinského slova art, artis, což znamená umění a z řeckého slova terapon, což v původním smyslu slova představovalo služebníka, průvodce a ošetřovatele bohů. V anglickém jazyce se pojem art používá v souvislosti s výtvarným projevem a v současnosti se termín arteterapie užívá především pro výtvarnou stránku expresivity. Definice arteterapie vychází ze dvou hlavních proudů. První proud klade důraz spíše na umění a odmítá všechny techniky, u kterých není hlavním cílem ukončení výtvarného procesu. Druhý proud je zaměřen na terapii a snaží se zabývání dokončováním výtvarného procesu omezit na minimum ve prospěch specializované formy psychoterapie.

Arteterapie je tedy – psychoterapeutická a psychodiagnostická disciplína, využívající k léčebným cílům formy a prostředky adekvátně uměleckým formám. Pracuje zejména s tvorbou a reflexí zaměřenou na proces či produkt. Prvořadým cílem není vytvoření uměleckého díla, ale prostřednictvím sebevyjádření, rozvíjení tvořivosti, schopnosti komunikovat a zpracováním osobně významného tématu dosáhnout odstranění nebo zmírnění obtíží daného člověka či klienta.

Arteterapie – se využívala v minulosti hlavně v klinické praxi. Začátky lze hledat v psychopatologii schizofrenie, protože první monografie vyšly právě o expresivních tvůrčích projevech schizofreniků. Později se začal výtvarným projevem zabývat Freud, který tvrdil, že ho lze také psychoanaliticky zkoumat jako sny. A až humanistické psychoterapeutické směry uvolnily komunikaci, která provází výtvarný projev. Role výtvarného projevu vzrostla a začal se chápat jako „účinný podnět k rozvíjení tvořivosti, příležitosti k sebeuplatnění a jako nástroj enkulturace. V současnosti se nejčastěji výtvarné techniky využívají k usnadnění vyjadřování pocitů klienta. Terapeutovi umožňují rozpoznat některé osobnostní rysy klienta přístupné Psychoterapeutickému procesu může arteterapie dodat další rozměr a tím jej i výrazně obohatit.

Arteterapeutické poradenství individuální, párové a skupinové:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál arteterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– odborná arteterapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– arteterapie šitá přímo na míru každého klienta díky osobní či distanční online formě

Arteterapie – se využívá při práci s klienty, kteří se těžko slovně vyjadřují, například u lidí trpících psychózami, dětí, dospívajících, mentálně postižených a starších lidí. Arteterapie se uplatňuje iu smrtelně nemocných pacientů v paliativní péči. Nabízí možnosti tvůrčí činnosti, která má své teoretické pozadí v teoriích osobnostního růstu a tvořivosti Rogerse a Maslowa. S rostoucími nároky dnešní doby, nabývá arteterapie významu i jako relaxační a stres uvolňující činnost. Nabízí únik do jiného světa, kde lze odpoutat od denních starostí. Slouží k ventilaci pocitů hněvu, deprese, úzkosti ale i radosti. Arteterapie umožňuje uvolnění těchto pocitů, a tak napomáhá k jejich zvládání a načerpání nové energie. Je významným prostředkem k rozvoji vnímání ak případnému sebeuzdravení. Jako motivující prvek podněcuje samotný výtvarný proces, vyvolává fantazijní představy a nutí k hledání dalších souvislostí. Vede k celkovému citovému, intelektuálnímu a duchovnímu rozvoji osobnosti.

Arteterapie se v současnosti nejčastěji spojuje s působením výtvarných prostředků. Jako každá jiná terapie, musí splňovat určité podmínky. Především arteterapeut spolu s klientem určí terapeutický záměr. Když tvoříme cokoli pro radost, takové věci neřešíme. I když nepochybně je pro mnohé vlastní tvorba osvobozující, uvolňující či až léčivá, není třeba nazývat takovou přirozenou činnost člověka terapií. Bylo by fajn, kdybychom i nadále říkali, že máme úžasně zajímavého koníčka – například děláme pískové mandaly, než že se po večerech zabýváme autoterapií.“

Arteterapie – je tedy léčba výtvarným projevem, neklade důraz na estetickou stránku díla, ale na sebevyjádření člověka. Ten má v procesu tvoření lépe poznávat sebe sama, získat nadhled a pracovat na sobě. Arteterapie nepřímo simuluje situace a momenty v životě člověka. „Umožňuje nám získat náhled na schémata našeho jednání, myšlení, pochopit souvislosti a podněty, které jednání ovlivňují. Při tomto způsobu terapie lze využít tradiční kreslířské a malířské techniky, koláže, fotografie, reliéfy, ale také kašírování, modelování a další. Arteterapie využívá také průniků například s hudbou, pohybem, dramatem a literární tvorbou nebo reflektování jiných uměleckých děl. Arteterapeutická setkání jsou přesně strukturovaná, plánovaná, časově ohraničená a zejména přesně cílená na klienta nebo skupinu a jejich problém.

Spolupráce mezi – terapeutem a klientem musí být podle ní založena na důvěře, respektu, otevřenosti a bezpečí. Také by ji měl odborně vést arteterapeut, který absolvoval ucelený studijní program nebo dlouhodobý výcvik a má dostatečné znalosti psychologie. „Pracuje s tím nejkřehčím, a tím je psychika člověka a emoce. I těmi těžkými, jako hněv, bolest, smutek a beznaděj, Arteterapeut by také měl být kreativní a zdatný ve výtvarné tvorbě a aktivně se jí věnovat, aby uměl poradit o technikách a postupech práce v tvůrčím procesu. Limitem této terapie může být klientova nechuť k výtvarnému projevu. Těžko se však podle ní pracuje is lidmi, kteří mají výtvarné vzdělání, protože jsou naučeni orientovat se na estetiku. Arteterapie patří mezi umělecké nebo expresivní terapie, které využívají umělecký projev jako prostředek sebevyjádření a terapeutické práce s klientem. V případě zájmu o více informací nás kontaktujte. Jsme tady plně pro Vás.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v  arteterapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?