Supervize | supervizní poradenství

Individuální odborná supervize realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná supervize pro pár nebo rodinu

Skupinová odborná supervize cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Supervize – může být velmi doporučeným nástrojem profesního růstu odborníků v pomáhajících profesích, může být standardem kvality sociálních či zdravotních služeb, ba dokonce i nařízením legislativy, ale nikdy nebude uvedena do reálné praxe bez osob, organizací, institucí či skupin, které si budou vědomy jejího významu pro sebe a profesní činnost, kterou vykonávají. Jedinci, kteří jsou účastníky supervize, se obvykle nazývají supervizanti. Pokud je účastníky supervize více jedinců, mluvíme o supervizní skupině. Velikost skupiny je závislá na počtu supervidovaných, za kterých je supervizor zodpovědný. Obecně měli být čtyři nebo pět supervizanti, výjimku mohou tvořit supervizní setkání na principu bánintovských skupin. Supervizor by měl být vysoce profesionální odborník, který jedná s vysokou mírou empatie, úcty, pravdivosti, flexibility, zájmu, zaujatosti a otevřenosti. Supervizoři neposkytují klientovi přímé služby, ale nepřímo ovlivňují služby, které jsou klientovi poskytovány přímo supervidovaným.

Supervizní poradenství individuální, párové a skupinové:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychologů a supervizorů s dlouholetou praxí
– odborná supervize individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– supervize šitá přímo na míru každého klienta díky osobní či distanční online formě

Supervize je metoda – kontinuálního rozvoje profesionálních schopností pomáhajícího odborníka za pomoci kvalifikovaného supervizora. Vytváří organizovanou příležitost k reflexi aktuálních pracovních témat a je jednou z nejefektivnějších metod profesionálního růstu. Supervize je nástrojem pro optimalizování a verifikování správnosti postupů při práci s klientem, pomáhá rozšiřovat alternativní postupy a slouží stejně jako účinná prevence syndromu vyhoření. Využívá postupy, při kterých jednotlivci, týmy, skupiny a organizace pracují na řešení problémů přítomných v profesionálních situacích.

Supervizor je odborník – s vysokým odborným i lidským potenciálem. Kvalifikovaný supervizor má certifikovaný výcvik supervize, čemuž by měly předcházet dlouholeté zkušenosti s vlastní praxí přímé práce s klientem. Supervizor je expertem na proces, organizuje příležitost k reflexi práce supervidovaných a za pomoci výběru vhodné podpůrné supervizní struktury napomáhá k nalézání nových možností, perspektiv a nadhledu.

Supervize je určena – pro každého, kdo chce pomáhat zodpovědně. V současnosti povinnost supervize přímo vyplývá pro pracovníky dětských domů a krizových center (Zákon č. 305/2005 o sociálněprávní ochraně a sociální kuratele), pracovníky sociálněprávní ochrany a sociální kurately úřadů práce, sociálních věcí a rodiny (Zákon č. 305/2005 o sociálněprávní ochraně a sociální kuratele) a pracovníky zařízení sociálních služeb (Zákon č. 448/2008 o sociálních službách)

Supervizní poradenství – počátky supervize nacházíme v ekonomickém prostředí anglicky mluvících zemí, postupně však pronikla a stala se významnou součástí především v pomáhajících profesích. Využívá se i ve školství, medicíně či jako nástroj řízení a kvality v různých organizacích. V našem příspěvku budeme poukazovat především na její typy, funkce, cíle a zaměření v poradenské práci. Definic supervize v odborné literatuře je mnoho. Supervize podle Vaska (2012) je metodou kontinuálního rozvoje profesionálních schopností, kterých dosahuje odborník za pomoci kvalifikovaného supervizora prostřednictvím reflexe, podpory, supervizních metod a technik. Supervize chrání uživatele služeb před „poškozením až zneužitím“. Jedním ze zakladatelů supervize tak jak ji dnes známe je maďarský, později britský psychoanalytik Michael Bálint, podle něhož nejdůležitějším lékem pro pacienta je samotný terapeut a jeho vztah k pacientovi. Začátky supervize na Slovensku, respektive v Československu se spojují s psychoterapií a kreováním výcviků začátkem 70. let, které navazovaly na odborné vzdělávání psychoterapeutů. Výraznější posun nastal v 80. letech, kdy se začalo rozvíjet hnutí bálintovské supervize, které zasáhlo širší síť pomáhajících profesí zaměřených na poradenskou a sociální činnost.

 

Supervízia pracuje metódou – sebareflexie, zakladá sa na poznatkoch a teórii z psychológie, sociológie, sociálnej práce. Hlavnými cieľami supervízie sú ,,verifikácie správnosti postupov pri práci s klientom, rodinou, skupinou, rozširovanie možností a alternatív práce s určitým prípadom, korigovanie neefektívnych postupov, prevencia poškodzovania klientov poradcom, učenie sa a zbieranie skúseností, hľadanie a nachádzanie možností a spôsobov ako pracovať s klientom v jeho najlepšom záujme. Delenie supervízie na typy: konzultanská, riadiaca, tútorská, výcviková, interná, externá. Supervízia pochádza z latinského jazyka. Z prekladu je super vyššie a visio znamená pohľad. Supervízia je metóda nepretržitého zvyšovania profesionálnej kompetencie odborného pracovníka, vedie k samostatnému vykonávaniu profesie a zároveň chráni klienta pred nekompetentnými zásahmi. Supervízia vyjadruje tiež status a odbornosť pracovníka. Zahŕňa v sebe integráciu osobných vlastností odborného pracovníka.  Asociácia európskych národných supervíznych organizácií (ANSE) hovorí o supervízii pre profesionálov z rôznych kontextov, napr. pedagogika, andragogika, personálna práca, organizačný rozvoj, zdravotníctvo, psychoterapia, rôzne druhy poradenstva, sociálna práca, manažment, obchod a podobne.

Supervize může být individuální nebo skupinová, dělám oba typy a každý z nich má své výhody. Při individuální supervizi může být pro některé supervidované jednodušší otevřít nepříjemná témata. Ve skupinové supervizi zase supervidovaný získá náhled na své téma od více lidí, z různých úhlů pohledu.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu naší odborné poradny. Poradce Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí firmy nebo domova. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený poradce z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v naši poradně. – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání poradenského setkání:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání poradenského setkání: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma poradenských setkání:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti poradenstva:
dlouholetí poradci | psychologové | terapeuti | koučové | supervizoři | trenéři
Termíny poradenských setkání:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů supervize:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.
Psychologické poradenství | psycholog

Párová supervize

1300 kč
poradce | pár - rodina
Odborné párové nebo rodinné poradenství pro pár, rodiče i rodinu.
Psychologické poradenství | psycholog

Individuální supervize

990 kč
poradce | klient
Individuální odborné poradenství systémem „One on One“
Psychologické poradenství | psycholog

Skupinová supervize

1500 kč
poradce | skupina
Skupinové odborné poradenství pro týmy, skupiny a firmy

Have a question?