Relaxační terapie a psychoterapie

Individuální relaxační terapie systémem „One on One“

Relax párová nebo rodinná terapie pro pár nebo rodinu

Skupinová relaxační terapie cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Značná část lidí – dnešní doby vůbec nedokáže psychologicky relaxovat. Naše myšlenky jsou neustále v pohybu, svaly máme napjaté, jsme připraveni k činnosti. Relaxace dokáže ve velké míře ovlivnit naši schopnost zvládání stresu. Neznamená jen uvolnění svalů, ale je to úplné nervové a duševní uvolnění. Nervové napětí způsobuje napětí ve svalech: nevědomě zatínáme zuby, svraštíme čelo, napnou se svaly krku, šíje a zad, stáhne žaludek, ale rovněž se může uložit v leckterých orgánech, hlavně v těch, které máme z různých důvodů oslabené. Tak jako myšlenka nebo pocit může způsobit nervózní napnutí svalu, tak i uvolnění má také vliv na pocity a prožívání. Reflexní cestou snižujeme aktivitu sympatického nervového systému: snižuje se krevní tlak, činnost srdce se zpomaluje a stává se rovnoměrnějším, imunitní systém se posiluje. Relaxační techniky jsou vhodné při zvládání úzkosti a při předcházení depresivním stavům, ale rovněž lze léčit jakékoli zdravotní problémy. V hlubokém relaxačním stavu se dává do pohybu i samoléčící proces.

Dnes už málokdo ví – že slovo relaxace má původ ve středověké francouzštině a znamenalo pustit vězně. Obrazně by se dalo říci, že v dnešní době nahromaděné napětí v nás je uvězněno, je to nevyužitá duševní energie a my jsme její věznitelé, což také vyžaduje námahu a tím váže duševní energii. Relaxace osvobozuje „vězně“- napětí v nás; i „věznitele“ t.j. nás, protože nemusíme dále „hlídat“- držet uvězněné napětí v nás. Cílem je, abychom to, co držíme v sobě potištěné, uměli uvolnit, vypustit a tím i zpracovat. Děje se to prostřednictvím nácviku relaxace, zpracováváním zážitků z ní. Pozitivní zpráva je ta, že mnohé problémy lze řešit, a to právě ve stavu hluboké relaxace. Terapeut vede klienta v tomto stavu koncentrace k místu, kde vzniklo nesprávné vyhodnocení.

Klient uvidí propojení – dnešního problému s nesprávným vyhodnocením v minulosti a tímto pochopením spolu s jeho neutralizací může daný problém vyřešit. Terapie poskytuje souhrn nástrojů k efektivnímu řešení klientům označených a v daném okamžiku vynořených problémů, přičemž spojuje nejnovější poznatky výzkumů z oblasti psychologie a holistické (celostní) medicíny. Relexační techniky, které používáme, jsou souborem terapií, využívajícími následující postupy: Základní analýza problémů – fyzických či psychických chorob, psychoterapie, zpracování katatických obrazů, sugestivní terapie, regresní terapie a jiné.

Relaxační poradenství individuální, párové a skupinové:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– relaxační terapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– relax terapie šitá přímo na míru každého klienta díky osobní či distanční formě

Pod relaxací rozumíme – fyzické i psychické uvolnění. Relaxace spolu se správným dýcháním jsou dva nejúčinnější způsoby neutralizace negativních účinků stresu. Relaxace je tedy komplexní protistresová reakce. Je to psychofyziologický stav intenzivní regenerace organismu, ve kterém dochází k posílení imunitního systému, zpomalení látkové výměny a hloubkové regeneraci buněk – zejména buněk nervového systému. I když relaxace sama naše starosti a problémy nevyřeší, ani neodstraní negativní vzpomínky zasunuté v našem podvědomí, sníží je negativní náboj, napomáhá pozitivnější citové bilanci. To má nesporný psychohygienický a psychoterapeutický účinek. Relaxace umožňuje podívat se na vlastní problémy s nadhledem a odstupem. Tím, že napomáhá sebepoznání, adekvátní sebereflexi, může vystupovat jako významný prostředek našeho osobnostního růstu, našeho směřování ke zralosti osobnosti.

Relaxační metody – vycházejí z poznatků o vzájemné souvislosti mezi třemi faktory: psychickou tenzí, funkčním stavem vegetativní nervové soustavy a napětím svalstva. Jelikož tonus svalstva se dá měnit pomocí vůle, lze pomocí záměrné svalové relaxace dosáhnout psychického uvolnění i ovlivnění orgánových funkcí řízených vegetativní nervovou soustavou. Relaxace vyžaduje od klienta ochotu ponořit se do stavu uvolnění, omezení vnějších podnětů, koncentrace na zadávané formulky. Probíhá obvykle v pohodlné poloze, ať už vsedě nebo vleže. Mezi nejznámější patří autogenní trénink od J.H. Schultza, Jacobsonova progresivní relaxace nebo další techniky využívající imaginaci klienta. Mezi relaxačními metodami je metodicky dobře rozpracovaný autogenní trénink a také progresivní svalová relaxace. Často jsou užitečné kombinace více metod, například autogenní trénink s psychodynamickou psychoterapií, progresivní svalová relaxace s kognitivně-behaviorální terapií.

To, že uvolnění svalů také ovlivňuje psychiku, není v žádném případě překvapující: víme, že zde existuje zpětná vazba. Zaměření na tělo a uvolnění svalů vedou v konečném důsledku ik uvolnění v mozku. Stresům podmíněným onemocněním jako hypertenze se tím zabrání nebo je lze dokonce léčit.

Relaxace je stav – kdy se v těle uvolňuje svalové a psychické napětí. Je to stav uvolnění mysli a těla se zážitkem vyrovnání, klidu, vnitřního ticha. Uvolnění pomáhá při obnově rovnováhy v organismu a zároveň navozuje stav pohody a energetické zásoby pro další činnost. Každý z nás potřebuje získat energii k tomu, aby byl výkonný, aby se mohl dobře soustředit na práci, zážitky, např. u dětí na učení a školní výkon. Ideální relaxací je hluboký zdravý spánek, ve kterém dokážeme obnovit podstatnou část našich tělesných i duševních sil. Po dobrém spánku obvykle cítíme vnitřní vyrovnanost, uvolnění, máme pocity spokojenosti či štěstí. Tyto pocity si však umíme navodit nejen spánkem, ale také vědomě – formou relaxace.

K čemu se využívají – díky relaxaci lze předcházet mnoha zdravotním problémům a obtížím a také mnohé takové obtíže i řešit. Relaxace se může podílet na zlepšování našeho životního stylu, může napomáhat zvládat náročné životní situace. Při správné realizaci příznivě působí na krevní oběh, pomáhá normalizovat tep, upravuje dech, způsobuje celkové tělesné uvolnění. Tělesné pocity se promítají do vnitřních systémů – emocionálních, psychických a mentálních. Relaxace pomáhá i při zlepšování paměti, soustředění, pomáhá navozování pocitů jistoty, sebedůvěry a klidu, snižuje úroveň napětí, nejistoty, úzkosti, obav. Pomáhá redukovat trému a podporuje odhodlání i odvahu. Pozitivně ovlivňuje celkový rozvoj osobnosti.

Pro koho jsou určeny – relaxace je prospěšná každému člověku a měla by patřit k základní psychohygieně nejen dospělých, ale také dětí. Existuje mnoho relaxačních technik, které jsou při správné realizaci a odborném vedení vhodné při různých dětských obtížích, neurózách, straších, úzkostech, ale i při tělesných postiženích, poúrazových stavech či onemocněních. I u dětí s poruchami učení či poruchami pozornosti je časté, že se v důsledku dlouhodobě prožívaných potíží nebo neúspěchu nacházejí ve stresu, jsou neklidné, často i konfliktní. Pokud napětí přetrvává dlouhodobě, hromadí se a může se stát pro dítě výrazným problémem v jeho školním i osobním fungování.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu relaxační poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v relax terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?