Logoterapie a psychoterapie v praxi

Individuální logoterapie realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná terapie pro pár nebo rodinu

Skupinová odborná logoterapie pro kolektivy, skupiny, firmy

Logoterapie je forma terapeutické léčby – při které se pacientům pomáhá v procesu hledání osobního významu. Viktor Frankl, zakladatel logoterapie, věřil, že každý člověk má touhu najít smysl svého života. Frankl dále považoval tuto touhu najít smysl za dostatečně silnou na to, aby dokázal překonat i vážné zkoušky a výzvy v životě. Logoterapie (LT) a existenciální analýza (EA) jsou známé především prostřednictvím díla jejich tvůrce rakouského neurologa, psychiatra a psychologa Viktora Emila Frankla (1905-1997) a jeho dvou žáků – Elizabeth Lukasové a Alfrieda Längleho. Viktor Frankl se začal věnovat logoterapii a existenční analýze ve 20. a 30. letech minulého století. EA chápal jako teorii o možnostech a podmínkách naplněné existence. V základech EA stojí Franklovo pojetí člověka, resp. přesvědčení, že: „Člověku jde především a naposledy o smysl a nic než smysl.“ Kladl si dvě základní otázky: „Co dělá člověka člověkem, co je specificky lidské?“ a „Co umožňuje člověku existenciálně žít – přežít naplněný a zdravý život? Logoterapii označoval jako učení o smyslu a proti „smysluprázdnotě“. V době jejího vzniku ji považoval za doplnění v té době stávajících psychoterapeutických směrů o tematiku smyslu života. Snažil se je vyvážit rozšířením o „specificky lidskou dimenzi“. Později byla LT označena za „třetí Vídeňský směr psychoterapie“ – vedle Freudovy psychoanalýzy a Adlerovy individuální psychologii.

Z pohledu současné existenciální analýzy – je logoterapie vnímána jako jedna ze součástí EA, jako poradenství orientované na tematiku smyslu života, které pomáhá, doprovází a radí při hledání smyslu (nejhodnotnější možnosti dané situace). Zabývá se otázkami utrpení, viny, bezsmyslnosti a prázdnoty života. Je určeno lidem, kteří nejsou vůbec, nebo už nejsou vážně duševně nemocní a nacházejí se ve stavu existenciální nouze – trpí ztrátou orientace ve vlastním životě. Logoterapeutické poradenství je postaveno na Franklově přesvědčení, že lidský život v sobě vždy nese možnost smysluplného naplnění, i za těžkých či tragických podmínek života – a to přes uskutečňování hodnot (zážitkových, tvůrčích nebo postojových). Poradenská, logoterapeutická praxe nachází široké uplatnění v psychologické, preventivní, medicínské, ošetřovatelské, sociální či pedagogické oblasti, ale i jinde.

Existenciální analýza se dnes věnuje – kromě tematiky smyslu i dalším oblastem života člověka, oblasti životopisné, emoční, motivační a oblasti vnímání sebe sama. EA je fenomenologicko-osobní psychoterapií s cílem pomoci člověku k volnému a svobodnému prožívání, k autentickému zajímání postojů, k zodpovědnému zacházení se sebou a se světem. EA psychoterapie se snaží přivést člověka k tomu, aby byl schopen žít s vnitřním souhlasem (autenticky) ke svému bytí a ke svému jednání, aby dokázal žít více na pólu „chci“ a méně na pólu „musím“. V dnešní době představuje existenciální analýza samostatný psychoterapeutický směr, jehož vlastní metodiku lze využít u většiny psychických obtíží (např. úzkost, strach, deprese, závislosti, psychózy, psychosomatická onemocnění aj.).

Logoterapie a existenciální analýza individuální, párová a skupinová:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál terapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– logoterapie individuální, párová či kolektivní šitá přímo pro Vaše potřeby v praxi
– možnost absolvování setkání online formou nebo osobně v psychologické poradně

Koncept logoterapie je založen – na sérii přesvědčení o člověku a životě samotném. Nejdůležitější je přijít s tvrzením, že každý člověk má zdravé vnitřní jádro. Další hodnota logoterapie uvádí, že pomáhat ostatním učit se a sdílet své vnitřní vlastnosti s ostatními lidmi umožňuje ostatním objevit jejich zdravá vnitřní jádra. A konečně, logoterapie tvrdí, že ačkoli v životě není zaručeno uspokojení a štěstí, bez ohledu na okolnosti se slibuje smysl a smysl pro cíl. Logoterapie je aktivní proces. K tomu, aby byla účinná a pro klienta přínosná, vyžaduje aktivitu obou stran, psychoterapeuta i klienta. Pracovními „nástroji“ psychoterapeuta jsou jeho osobnost, znalosti a schopnosti, léčebnými prostředky, které používá jsou empatický rozhovor, vytvoření a udržování podpůrného vztahu a různé techniky.

Psychoterapeut vytváří pro klienta – bezpečný prostor, aby mohl mluvit o všem, o čem potřebuje a doprovází ho na cestě k řešení jeho potíží. Pomáhá mu hledat odpovědi na jeho otázky, přináší mu jiné, alternativní pohledy, osvětluje mu méně vědomé nebo nevědomé psychické obsahy, umožňuje postupnou konfrontaci s obtížemi a jejich příčinami, podporuje jej na cestě ke změně. Při tom všem je pro klienta zdrojem podpory. Ze strany klienta je důležité, aby byl motivován na sobě pracovat a byl otevřen změně.

Logoterapie je tedy dlouhodobější proces – někdy se může klient cítit lépe už po prvním nebo po prvních pár sezeních, ale obvykle jde pouze o zlepšení dočasné, znásobené dobrým pocitem z toho, že začal své potíže aktivně řešit. Tak jako každá cesta ke změně, i psychoterapeutický proces však potřebuje svůj čas. Trvání psychoterapie tedy bývá různé a ne vždy jej lze na jejím začátku přesně určit. Podle obtíží, se kterými přicházíte a podle cíle terapie, který společně stanovíme, se ho však pokusím odhadnout tak, abychom se na něm mohli domluvit spolu. Obvyklá frekvence sezení je jednou za týden. V případě, že máte zájem o terapeutické sezení, kontaktujte nás – rádi Vám poradíme.

Někdy v životě máme věci, které chceme, práci, dům atp. Přesto všemu však můžeme cítit, že jsme prázdní, že náš život nikam nevede a to nás vrhá do stavu nespokojenosti a neštěstí. Proto je důležité napravit tuto situaci, abychom zabránili dalšímu vývoji a začali si vážit dobrých věcí v životě, které máme, a znovu získat motivaci pro každého z nich a těšit se z nich tak, jak by měli.

Z psychologie vychází i psychoterapie – aplikovaná vědní disciplína, která využívá psychologické zákonitosti a prostředky k záměrnému působení na člověka s cílem podpory nebo obnovy jeho duševního zdraví a rozvoje osobnostního růstu. Léčba psychiky následně pozitivně ovlivňuje i tělesné zdraví. Psychoterapie se využívá jako psychologická pomoc duševně zdravým lidem, kteří chtějí řešit problematické oblasti svého života, nebo zlepšit své fungování. Využívá se však také k léčbě lidí s duševními poruchami, ať už jako primární léčba, nebo jako podpůrná terapie v závislosti na typu duševní poruchy. Dnešní psychoterapie využívá k léčbě různé prostředky komunikace a různé psychoterapeutické přístupy (arteterapie, muzikoterapie, NLP, zen terapie, …). Nejběžnějším přístupem je psychoterapeutický rozhovor. V psychoterapii je rozhodujícím faktorem úspěchu léčby psychoterapeutický vztah mezi terapeutem a klientem. Kvalita vztahu závisí na tom, do jaké míry se klient ve vztahu s terapeutem cítí respektován, jak bezpečně se cítí, jak terapeutovi důvěřuje, zda cítí, že mu terapeut rozumí (je empatický), zda jej terapeut přijímá takového, jaký je či má o něj skutečný zájem a pod.

Smyslem psychoterapie – není člověka měnit, ale pomoci mu, aby byl opět sám sebou a aby si vytvořil svůj autentický, ne převzatý nebo obvyklý, postoj k tomu, co ho potkává v životě, a tak se stal svobodnějším. Jde o pomoc ke svépomoci. Slavný americký psychoterapeut I. Yalom tvrdí, že život, který není pravidelně zpochybňován, za nic nestojí. Úspěch léčby přímo úměrně odpovídá vynaložené námaze a práci na sobě. Psychoterapie nedokáže změnit, umožní však podívat se novým pohledem na to, jaký je vlastní podíl na konfliktní situaci, a tím se otevírá prostor pro nová řešení. Prospěch z psychoterapie může mít každý, protože psychoterapie podporuje lidský rozvoj, tvořivost a schopnost žít život, se kterým je člověk spokojen. Je to učení se otevřenosti, vnímání sebe a druhých a umění projevovat se tak, abychom se mezi ostatními uplatnili a mohli zažívat radost ze života. Investujte do sebe – je to ta nejlepší investice.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?