Satirová terapie a psychoterapie

Individuální satirova terapie realizovaná systémem „One on One“

Odborná satirova terapie poradenství pro pár nebo rodinu

Skupinová satirová terapie cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Model Satirové terapie pracuje – s jednotlivcem, párem i rodinou. Jedná se o psychologický a psychoterapeutický směr cílený na zlepšení kvality života klientů. Při práci jsou členové rodiny povzbuzováni ke změně komunikačních vzorců tak, aby se všichni členové mohli pohnout ze stavu prožívání bolesti, stresu a ohrožení ke zdraví a rovnováze, současně se směřováním k naplnění základních cílů každého člena rodiny. Podporuje přitom vnitřní změnu a životní růst člověka, změnu motivačního nastavení, ale také změnu chování jedince ve vztahu k jiným lidem ik sobě. Model klade důraz na pozitivně orientovaný transformační model terapie.

Cílem je v přítomnosti – změnit dopad minulého negativního nebo patogenního zážitku či události a aktivizovat tak léčivý proces. Staví na poznání, že člověk s podporou vnitřních zdrojů změní nejen své chování, ale i své bytí tak, aby žil ve shodě se svým vnitřním prožíváním. Patogenní příznaky ustupují tehdy, pokud vlivem nových zážitků se pozitivně mění vnější chování, poznání, ale i emoční prožívání a motivace člověka. Terapeut s klientem navazuje kontakt, buduje s ním bezpečný vztah a zodpovídá za proces terapie. Model Virginie Satirové používá také meditace a přispívá ke změně života lidí prostřednictvím vizualizace či hlubokého dýchání.

Satirové terapie a poradenství individuální, párové a skupinové:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– satirova psychoterapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– satirová terapie šitá přímo na míru každého klienta díky osobní či distanční online formě

Model Virginie Satirové – se věnuje komunikaci a vztahům mezi všemi členy rodiny, klade důraz především na pozitivní hodnotu člověka a jeho růstové možnosti. Soustřeďuje se na proces změny od patologie k efektivnímu využívání zdravého potenciálu života. Virginia Satirova je představitelkou americké humanistické psychologie a průkopnicí rodinné terapie. Zajímala se o zákonitosti ovlivňující vztahy v rodině, které přispívají ke zdraví. Vypracovala metody pro zkvalitnění komunikace a jiných procesů v organizacích a rodinách. Poukázala na souvislost mezi pocity nízkého sebehodnocení s různými způsoby komunikace. Zakladatelka tohoto modelu psychoterapie Virginia Satirová aplikovala systémové myšlení do psychoterapeutické praxe. Její přínosem je práce s bio-psycho-sociálně-spirituálními dimenzemi rodinného kontextu, který je základní determinantou utváření vnitřních konstruktů člověka, které rozhodujícím způsobem formují jeho vývojový potenciál a konkrétní životní projevy. Klade důraz na komunikační proces a na vytvoření a aplikaci specifických nástrojů pro uchopení integrovaného intrapsychického a interpersonálního světa člověka. V současnosti se tento psychoterapeutický přístup rozvíjí v mnoha zemích na všech kontinentech.

Spolupracovníci a následovníci – Virginie Satirové, zvláště John Banmen a Maria Gomori, rozvinuli Model růstu do jeho nynější podoby, známé jako Transformační systemická terapie podle Satirové (TSTS). TSTS se používá v psychoterapeutické praxi při práci s jednotlivcem, s párem, rodinou nebo se skupinou. Pro tento přístup je charakteristické spojování intrapsychického a interpersonálního systému se systémem původní rodiny klienta. Klade důraz na proces terapie, zaměřený na pozitivně orientovaný transformační proces, který prostřednictvím zážitku vede ke změně bytí jednotlivce ve vztahu k sobě, k jiným lidem a ke kontextu svého životního místa, času a prostředí. Působí ve směru změny dopadu patogenně působící události nebo zážitku z minulosti na přítomnost a podporuje životní růst člověka prostřednictvím čtyř základních metacílů – dosáhnout kongruence, dosáhnout vysoké sebeúcty, dosáhnout vnitřní volnosti při rozhodování, přijímat odpovědnost za sebe a svůj vnitřní stav. Přístup zdůrazňuje význam kongruence u terapeuta a práci na jeho celoživotním růstu jako podmínce účinnosti v procesu terapie

Satirová při své práci se skupinami používala sochání – vytváření živých obrazů pomocí soch. Sloužilo jí k vyjádření vnitřních procesů pomocí navenek viditelných tělesných poloh. Přinesla tak do poradenské práce s klientem zcela nové nástroje, které pomáhají i dnešním terapeutům v poradenských procesech.

Virginia Satirová – se obdobně, jako mnozí jiní terapeuti před ní, současně s ní ai později, zabývala intenzivní souvislostí mezi kvalitou vztahů mezi rodiči a dětmi a jejich psychickým zdravím. Později, rok před svou smrtí v roce 1987 v Crested Bute, Colorado, vyjadřuje svou zkušenost, že „v konkrétní vnitřní bolesti každého jednotlivce je možné vidět něco univerzálního“. Podle jejího přesvědčení velká část bolesti, která vzniká v dětství a přetrvá i do dospělosti, je spojena s loajalitou k vlastním rodičům: dítě je touží milovat a být milováno a současně pokud z nějakého důvodu – kvůli určité překážce tuto lásku necítí, trápí se a prožívá bolest. Satirová navázala na objevitelskou práci Sigmunda Freuda o významu rodičů a včasného dětství. Jako „detektiv na rodiče“, kterým se na základě mnoha dětských záhad o složitosti vztahů mezi rodiči i prarodiči a jejich moci nad dítětem umínila v dospělosti stát, už jako renomovaná terapeutka zkoumala dále vztah mezi tím, co se lidé naučili ve svých rodinách a jejich chováním.

Viděla lidi, jak se – pokoušejí zbavit svých negativních zkušeností z dětství způsoby, které jim zjevně nepomáhaly. Hledala odpovědi na otázku, jak jsou věci uspořádány a co by se dalo změnit. Hlavní snahou je vidět klienta jako člověka, setkat se s ním jako s lidskou bytostí. Toto poslání sdílí spolu s C. Rogersem. Často se odborníci v práci s lidmi skrývají za role a klienti dostávají nálepky. Tady tomu tak není, což velmi napomáhá klientům cítit se akceptováni, bez souzení. Zejména při práci s klienty ze sociálně velmi znevýhodněného prostředí je skutečně důležité je akceptovat. Tento pocit někteří zažijí poprvé v životě až při takovém setkání.

Smyslem psychoterapie – není člověka měnit, ale pomoci mu, aby byl opět sám sebou a aby si vytvořil svůj autentický, ne převzatý nebo obvyklý, postoj k tomu, co ho potkává v životě, a tak se stal svobodnějším. Jde o pomoc ke svépomoci. Slavný americký psychoterapeut I. Yalom tvrdí, že život, který není pravidelně zpochybňován, za nic nestojí. Úspěch léčby přímo úměrně odpovídá vynaložené námaze a práci na sobě. Psychoterapie nedokáže změnit, umožní však podívat se novým pohledem na to, jaký je vlastní podíl na konfliktní situaci, a tím se otevírá prostor pro nová řešení. Prospěch z psychoterapie může mít každý, protože psychoterapie podporuje lidský rozvoj, tvořivost a schopnost žít život, se kterým je člověk spokojen. Je to učení se otevřenosti, vnímání sebe a druhých a umění projevovat se tak, abychom se mezi ostatními uplatnili a mohli zažívat radost ze života. Investujte do sebe – je to ta nejlepší investice.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?