KBT kognitivně behaviorální terapie

Individuální psychoterapie realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná terapie pro pár nebo rodinu

Skupinová odborná psychoterapie cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Kognitivní behaviorální terapie – vychází z ověřených vědeckých principů a staví na přesném popisu příznaků nebo problémů, které mají být léčebným postupem ovlivněny. Použití promyšlených a ověřených technik má sice pevně stanovenou strukturu, ale záleží i na dovednostech terapeuta a na tom, jak spolu s klientem zhodnotí problém a chování, které se mohlo stát zvykem, či spíše zlozvykem, případně smýšlení, které může být „smysluplným“ podkladem nežádoucího. chování. Platí, že čím konkrétnější problémy pacient má, tím větší je pravděpodobnost, že KBT pomůže problém vyřešit. Je to z toho důvodu, že terapie se zaměřuje na konkrétní problémy a snaží sejejich pomoci pacientovi překonat . KBT je někdy využívána samostatně a někdy je doplněna medikamentózní léčbou, závisí to na druhu pacientových potíží a na jejich závažnosti.

Behaviorální terapie – cílem této terapie je změnit některé návyky, které pacienta obtěžují a souvisí s jeho onemocněním. K tomu se používají různé prostředky a techniky. Například častým znakem je vyhýbání se situacím, které vyvolávají úzkost. U některých pacientů s fobií může vyhýbání dosáhnout extrémního stupně a ovlivňuje pak pacienty každodenní život. V těchto situacích je velmi vhodné použít druh behaviorální terapie, který se nazývá expoziční terapie. Pacient je vystaven situacím, které v něm vyvolávají úzkost, postupně se míra expozice zvyšuje. Psychoterapeut pacienta učí, jak se s fobií a úzkostmi vyrovnat – například prohloubením dýchání nebo nějakým jiným způsobem. Kognitivní-behaviorální terapie (KBT) je spojením kognitivní a behaviorální terapie. Jsou často používány současně, protože naše chování často odráží to, jak v různých situacích uvažujeme. Zda bude větší důraz kladen na kognitivní nebo behaviorální složku, je variabilní a závisí to na stavu pacienta. Například při léčbě obsedantně-kompulzivní choroby, při které je hlavním problémem neustálé opakování některých činností, bude důraz kladen na behaviorální terapii. Naopak u léčby deprese bude důraz kladen hlavně na kognitivní terapii.

KBT terapie individuální, párová a skupinová:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– odborná cílená terapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– behaviorální terapie šitá přímo na míru každého klienta díky osobní či distanční online formě

Původně behaviorální terapie – byla v I. vlně zaměřena zejména na pozorovatelné chování a vysvětlovala veškeré lidské chování s výjimkou nejzákladnějších reflexů a instinktů jako naučené. A tak jak se člověk učí adaptivním formám chování, stejně se učí i neadaptivním formám, které se může stejným způsobem odučit. Zaměření behaviorální terapie bylo soustředěno nikoli na vyvolávající příčiny, ale na udržující faktory, což má významnou funkci v udržování poruchy. Ve II. vlně KBT je základem přesvědčení, že „ne věci samy, ale naše mínění o věcech je důvodem našeho znepokojení“. Tento základní postulát je rozšířen ve více terapeutických směrech. Za předchůdce kognitivní terapie je považován A. Ellis (1962) se svou racionální emoční terapií RET.

KBT terapie a psychoterapie – pomáhá pacientům s různými diagnózami a zlepšuje fyzický i psychický stav pacienta. Je indikována například u těchto onemocnění: různé druhy úzkosti, fobie, panické ataky, agorafobie a panická porucha, deprese, porucha příjmu potravy jako například bulimie, obsedantně kompulzivní porucha, dysmorfofobie, agrese, posttraumatická stresová porucha, sexuální například tiky na obličeji, užívání alkoholu nebo drog, problémy se spánkem, chronický únavový syndrom / myalgická encefalomyelitida (CFS / ME), chronická bolest nebo jiné onemocnění zhoršující kvalitu života pacienta (například rakovina nebo fibromyalgie).

KBT je druh terapie, který je založen hlavně na konverzaci s pacientem. Na rozdíl od jiných typů terapií se zde však neklade důraz na monolog pacienta nebo analýzu událostí, které se přihodily v minulosti pro pochopení pacientových současných obtíží. Nejde tedy o terapii, kdy pacient „leží na gauči a mluví“.

Základní idea KBT je ta – že tvé myšlení určuje kvalitu tvého života. Změníš-li své myšlení, zlepšíš si svůj život. Vnější faktory do určité míry ovlivňují tvůj život, ale to, co má největší vliv je skutečnost, jak tyto vnější faktory interpretuješ. Klinické studie prokázaly, že KBT může pomoci s mnoha symptomy a zdravotními potížemi. Jeden z průzkumů ukázal, že léčba KBT může být například. při léčbě depresí nebo úzkosti stejně efektivní jako medikamentózní terapie. Terapie může mít i dlouhodobý přínos – pacient se naučí se svým problémem pracovat a metodu může použít kdykoli – i po skončení terapie. Deprese nebo úzkosti se také méně často objevují znovu. Studie také prokázaly, že kognitivní – behaviorální terapie pomůže pacientům zmírnit nejen psychické potíže, ale i symptomy somatických onemocnění jako např. revmatoidní artritidu.

Během prvního sezení – je hlavním cílem podrobné seznámení terapeuta s pacientem a jeho problémem. Důležité je porozumět tomu, jak pacient uvažuje, o čem přemýšlí, jaké jsou jeho pocity, postoje a chování, které narušuje pacienty každodenní život. Pacient by pak měl souhlasit s terapeutickým plánem, cílem léčby a počtem sezení, která budou pro zvládnutí potíží zapotřebí. Každé utkání trvá kolem 50-60 minut. Většinou se koná jedno sezení týdně. KBT obvykle trvá mnoho týdnů (obvykle 10-15), ale lze ji podle individuální potřeby pacienta prodloužit nebo zkrátit. V některých případech může být schůzka nahrazena konzultací po telefonu. Pacient se musí aktivně účastnit terapie a dostává mezi jednotlivými sezeními úkoly. Například, pacient se sociální fobií na začátku KBT dostane za úkol psát si deník, do kterého zaznamenává myšlenky, které mu napadají, nebo situace, které v něm vyvolají úzkost. Později může dostat úkol zkoušet v praxi způsoby zvládání úzkosti, které se naučil během KBT. Kognitivně behaviorální terapie (KBT) je v současné době jedním z nejrozšířenějších psychoterapeutických směrů – proto pokud máte zájem o více informací, kontaktujte nás. Jsme tady pro Vás.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | terapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?