Virtuální terapie | VR expoziční terapie

Individuální VR terapie realizovaná systémem „One on One“

Párová virtuální terapie pro páry, partnery a manžely

VR rodinná virtuální terapie pro rodinu a rodiče s dětmi

Terapie virtuální realitou – je nová forma pomoci, která tuto technologii využívá k léčbě psychických poruch. Terapie virtuální realitou, zvaná také terapie expozicí ve virtuální realitě, vám umožňuje vstoupit do virtuálního světa, který je pečlivě zkonstruován tak, aby zvyšoval vaši expozici negativním stimulem, takže můžete budovat odolnost a emocionální sílu. Pokud se ponoříte do virtuálního světa, může vám to pomoci odvrátit pozornost od bolesti. K tomu, aby mohla být zrealizována, je zapotřebí hardware (VR headset) a software (obsluhující program v počítači). V zásadě platí, že virtuální terapie a virtuální psychoterapie vykazují velmi vysokou účinnost a prokazatelně mají vliv na různé psychické problémy. Terapie dokáže léčit úzkostnou a panickou poruchu, fobie, deprese, autismus, stres a dokonce i chronickou bolest.

Terapie virtuální realitou – využívá virtuální svět vytvořený technologií VR, abyste se dostali do situací, ze kterých se můžete poučit. Pokud je cílem např. překonat strach či fobii, můžete být vystaveni tomu, čeho se bojíte, přičemž expozice se postupně zvyšuje během několika sezení. Terapeut poskytuje rozhovorovou terapii před, po a někdy i během vašich virtuálních zkušeností, aby vám pomohl zpracovat to, co jste viděli, nejzdravějším možným způsobem. Protože terapie virtuální realitou závisí na technologii, stupeň její užitečnosti má mnoho společného s použitým vybavením a programy. Když poprvé navštívíte terapeuta s VR terapií, musí si s Vámi sednout a promluvit, aby určil povahu a rozsah vašeho problému. Před umístěním do virtuálního prostředí pomocí VR technologie můžete mít jednu nebo více osobních sezení. Po absolvování sezení VR může váš terapeut s vámi spolupracovat pomocí kognitivně-behaviorální terapie nebo nějaké jiné léčebné formy terapie.

VR virtuální terapie a psychoterapie přináší:
– zajímavá, motivující a moderní forma terapie pro klienty
– poskytuje klientům objektivní výstupní data o účinnosti terapie
– data jsou uložena v počítači, na kterém je VR simulace provedena
– možnost domácí VR léčby a terapie s monitorováním na dálku
– nižší náklady na léčbu fobii, strachů, závislostí, depresí či bolesti

Virtuální realita – umí být velmi účinná na uvolnění a relaxaci pro lidi, kteří zažívají stres a tlak. V dobách pandemie jsou to i lidé z první linie. Výhodou je také to, že virtuální terapeutická setkání lze provádět i distančně, tedy online formou prostřednictvím internetu. Samotné prostředí při osobní formě VR terapie je navrženo tak, aby soustřeďovalo problematické situace ze života klienta. Klient je vystaven prostředí, které má léčivý účinek. Musí v něm plnit různé úkoly a během toho je izolován od vnějších rušivých podnětů. Může se tak plně soustředit na situace, které potřebuje ve svém životě vyřešit. Existují dva hlavní typy terapie. Expoziční terapie a virtuální rehabilitace.

Expoziční terapie – klient je postupně vystavován podnětem, které v něm vyvolávají stres nebo mu způsobují jiné problémy. Může tak bezpečně interagovat s takovým prostředím a postupně si na něj zvykat. Tato terapie se výborně hodí k léčbě fobií, například z létání, výšek, řízení, pavouků či sociálních fobií.
Virtuální rehabilitace – je založena na plnění úkolů a tréninků, díky kterým se klient učí novým schopnostem a dovednostem. V některých případech znovu nabývá naučených schopností, které kvůli různým událostem zapomněl. Může se jednat například o tréninky kognitivních schopností (paměť, pozornost), sociálních dovedností nebo relaxačních metod.

Virtuální terapie – nezačne jen tak. Dříve je třeba absolvovat osobní konzultaci s psychologem či terapeutem, který klienta celým procesem provází. Pokud se rozhodne podstoupit VR terapii, bude vystaven prostředí, které se promítá do VR headsetu. V kombinaci se zvukem ze sluchátek bude takový zážitek dokonalý. K realizaci terapie prostřednictvím VR je tedy zapotřebí hardware – speciální zařízení, v tomto případě VR headset. Jedná se o zařízení, které slouží k promítání zvoleného prostředí. Jeho součástí je také biofeedback, který se umístí na ruku klienta. Umožňuje v reálném čase získávat důležité údaje či reakce klienta. Kromě hardwaru je zapotřebí i speciální software – VR program, který se nachází v počítači nebo notebooku a vyžaduje jen minimální nároky na zařízení. Software obsluhuje to, co se klientovi promítá do VR headsetu.

Virtuální realita – integruje počítačovou grafiku v reálném čase, povelová a polohovací zařízení, vizuální displeje a další smyslové vstupy, aby vnořily pacienta trpícího například. fobií do počítačem generovaného virtuálního prostředí. Vnoření klienta do virtuální reality má několik výhod oproti vystavení pacienta reálnému podnětu. Léčba se může provádět v ambulanci terapeuta, což je lepší než kdyby se měl klient vystavovat reálným stresujícím situacím a proto léčba může být finančně efektivnější, než když má terapeut asistovat při expozici pacienta reálným podnětem. Dále, léčba virtuální realitou také může být použita u klientů, kteří se příliš bojí vystavení reálnému podnětu v reálném prostředí.

Potenciál a využití virtuální reality je obrovský, a to platí i mimo kontext strachu, fobií nebo úzkostí. V současnosti se virtuální realita využívá také v oblasti autismu, Alzheimerovy choroby, chronické bolesti, při fyzioterapii a rehabilitaci mozkové mrtvice a Parkinsonovy choroby, jakož i různých kardiovaskulárních onemocnění. Navíc virtuální realita klientovi šetří čas i peníze. Máte-li strach z výšek, nemusíte jít během sezení na vyvýšená místa a dělat konfrontaci. Všechno se děje v místnosti, člověk je v bezpečí a učí se se svým strachem pracovat.

Možností použití virtuální reality – (VR) k léčbě fobií, tzv.. VRET (Virtual Reality Exposure Therapy) se zabývají mnohé výzkumné projekty a studie ve světě. Virtuální realita už není v medicíně novinkou. Je společným jmenovatelem behaviorální psychologie, managementu bolesti, lékařské přípravy, rehabilitace, meditace a dalších odvětví, která snad zatím jen váhají s jejím využitím. Používá se například ik navození domácího prostředí hospitalizovaným dětem, zmírňování bolesti, rychlejší zotavení po infarktu. VRET se také používá při léčbě fobií, úzkostných poruch, závislostí a posttraumatického stresu (PTSD). Pacienti mohou být „vystaveni“ strachu podnětným způsobem, který se zdá být skutečný, i když není. Pacient se po opakovaném podávání stresující situace v bezpečném prostředí přizpůsobí stimulu a reakce na strach a negativní reakce se postupně eliminují. I když diskuse na toto téma se v mnoha aspektech různí, většina analýz potvrzuje vysokou účinnost terapeutických postupů, kde se využívá vnoření do simulovaného prostředí či situace, ze které má pacient ve skutečném světě fobii. Máte-li zájem získat více informací, zda se přímo zúčastnit terapeutického sezení s psychologem využívajícím VR terapii, kontaktujte nás. Jsme tady plně pro Vás.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?