Psychologická diagnostika a psychotesty

Individuální diagnostika realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná diagnostika pro pár nebo rodinu

Skupinová odborná diagnostika cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Lidé se od nepaměti snažili kategorizovat jevy, které kolem sebe viděli. Ať šlo o přírodní úkazy, zvířata, rostliny či samotné lidi. První významné přínosy v této oblasti jsou připisovány antickým filozofům, především pak velkému systematikovi Aristotelovi, díky kterému máme dnešní binomickou nomenklaturu pro zvířata a rostliny. Z pohledu psychologie je stěžejní jeho dílo O duši, ve kterém systematizoval dobové poznatky o lidské psýché.

Psychologické testy – psychologické zkoušky, které se provádějí za účelem získání informací o psychice člověka a jsou postaveny na dotazech a odpovědích, na vyslovení požadavku a pokusu o jeho splnění. T.p. nehodnotí člověka pedagogickým způsobem (známkováním), ale slouží k hlubšímu poznání jeho myšlení, inteligence, postřehů, pozornosti, paměti, motivace, afektivity, jeho zájmů, postojů, hodnot atd. Tuto metodu použil jako první r. 1890 K. Mc Cattell, který ale hovořil o „mentálních testech“, jejichž prostřednictvím chtěl pevněji zachytit rozdíly mezi jednotlivci. R. 1905 A. Binet a H. A. Simon rozpracovali první test pro diagnostiku intelektové úrovně abnormálních jedinců. Jsou pokládáni za zakladatele testových tradic v psychologii. V meziválečném období se začaly vyvíjet psychotesty osobnosti, používané i mimo oblast psychologie (Jungův asociační test, TAT, tematický apercepční test, Rorschachův test atd.).

Obecná definice – t.p. zdůrazňuje, že na základě pozorovaného chování (činnosti) jedince lze učinit závěr o tom, jak prožívá, jak myslí, jedná, rozhoduje se, zpracovává informace. Z výsledků psychologických testů lze usuzovat na psychol. ustrojení jedince, tj. na strukturu jeho osobnosti i úroveň jeho psychologicky zjistitelných funkcí – myšlení, prožívání apod. T.p. musí splňovat poměrně přísná kritéria validity a reliability. Měly by skutečně měřit to, co proklamují, že měří, resp. v čem stanoví příslušný odhad, a proto musí být provedena standardizace na tu populaci a věkové rozmezí, kde jsou uplatňovány. Znamená to např., že am. test inteligence Wechsler-Bellevue musí být přizpůsoben a standardizován na čes. populaci odpovídajícího věku.

V současnosti existuje – na celém světě nepřeberné množství nejrůznějších t.p., jejichž seznam a podrobnější popis jsou zachycovány v opakujících se reedicích Mezinárodního seznamu testů. V jednotlivých zemích jsou instituce, které vydávají a distribuují psychodiagnostické a didaktické testy, chrání autorská práva a dbají na dodržování zásad používání a ochrany všech těchto metod.

Psychologické testování – v dnešním slova smyslu se snaží o měření různých předem definovaných duševních vlastností a jevů. Jedná se o nástroj psychologické diagnostiky, která má kromě samotného měření širší záběr. Stará se navíc o určení pásma normality a abnormality u duševních jevů vůči obecné populaci(např. podprůměrná, průměrná a nadprůměrná inteligence) a předpovídá budoucí vývoj. Psychologické testování je tak jen jedním z mnoha nástrojů psychologické diagnotiky vedle např. rozhovoru, anamnézy, pozorování atd.

Psychodiagnostika – je tedy soubor metod a postupů postihujících úroveň vývoje člověka, vlastnosti jeho osobnosti, jeho aktuální stav, přítomnost symptomů a syndromů, potenciální možnosti dalšího rozvoje. Psychodiagnostika patří mezi aplikované psychologické disciplíny; jejím úkolem je zjišťování a měření duševních vlastností, stavů a dalších charakteristik jedince. Psychodiagnostika je těsně spjata s psychologií osobnosti a s diferenciální psychologií. Psychologická diagnostika se nezabývá pouze patologií, ale zejména zjištěním, popisem a utříděním všech charakteristik jedince. Diagnostickou činnost lze označit za soubor operací, postupů a technik, jejímž cílem je stanovit diagnózu – psychický stav jedince, a to podle konkrétního cíle

Kvalitní psychologické testy – je poměrně náročné vytvořit z důvodu vysokých nároků na jejich validitu a reliabilitu. Reliabilita testu, neboli jeho spolehlivost, označuje pravděpodobnost, že test měří danou vlastnost či jev stále stejně. V praxi to znamená, že v reliabilním testu by vám mělo například IQ i při opakovaném testování vždy vyjít přibližně stejné nebo by mělo vycházet srovnatelně s jinými použitými metodami, které také měří IQ. Validita pak označuje platnost testu. Test je validní tehdy, když skutečně měří to, co měřit má. Na první pohled se tato podmínka může zdát triviální, ale jelikož se psychologie zaobírá jevy, které nelze „nahmatat“, nelze je zvážit, změřit metrem ani přesně určit, tak se z validity stává důležité téma. Zajisté by nikdo nebyl nadšen, kdyby na základě špatně zkonstruovaného testu, který měl údajně měřit inteligenci, ale měřil spíše znalosti (což byl dříve velmi častý problém těchto metod), nebyl přijat na vysokou školu nebo do zaměstnání.

Online psychotesty – slouží k podrobnějšímu rozboru osobnosti člověka. V moderní době se psychotesty, resp. testy osobnosti stávají častou součástí přijímacích pohovorů v práci. Nejčastější psychotesty jsou dnes IQ test, EQ test, psychotest pracovních předpokladů a další testy. Kvalitní psycho test dokáže odhalit o člověku mnoho důležitých informací. K tomu, aby výstup psychotestu byl pravdivý a vypovídající, je nutné, aby byl psychotest důkladně připraven psychologem s vysokoškolským vzděláním a praxí. Pokud psycho test není dílem psychologa, potom takové testy slouží spíše pro zábavu.

IQ testy online – na Internetu dnes člověk nalezne mnoho online IQ testů. Bohužel pouze zlomek má opravdovou vypovídací hodnotu o výši IQ. Podobně jako je tomu u dalších psychotestů, i testy IQ musí být vytvořeny psychologem. Pouze psycholog má teoretické a praktické základy k tomu, aby sestavil test, který spolehlivě prověří jednotlivé složky vašeho IQ. Na stránkach IQ-Tester.cz lze najít již řadu online IQ testů – IQ test vrozené inteligence, IQ test numerické inteligence. Otestujte svoje IQ a získejte certifikát o výsledku dosaženého IQ. IQ test je zdarma, jeho vyhodnocení je zpoplatněné. Díky tomu získáte reálný a spolehlivý výsledek, jak na tom jste. IQ test doporučujeme lidem, kteří hledají práci, studentům nebo lidem, které zajímá, zda-li zvládnou IQ test od psychologa.

Online EQ psychotesty – pojem EQ testy je často diskutován v poslední době. Zkratka EQ znamená emoční inteligence. Psychologové vedou často spory o váze hodnoty IQ a hodnoty EQ. Někteří EQ testy berou jako komplexnější výsledek testu osobnosti. Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že oba testy měří jiné složky osobnosti a rovněž fakt, že EQ test je výrazně náročnější na absolvování, než-li IQ test. Testy EQ se v testování zaměřují na chování se člověka v určitých situacích. Lze tedy říci, že EQ test zkoumá to, jak se člověk chová ve svém sociálním prostředí, zkoumá jeho pocity, nálady a reakce. EQ také do velké míry zkoumá vztahy s jinými lidmi. Kvalitní EQ test online lze těžko hledat, jeho náročnost neumožňuje dobře otestovat člověka, bez přítomnosti psychologa.

Online testy jsou v této době velmi populární a široká veřejnost je ráda využívá. Někdy se prostě potřebujeme v nějakém problému rychle zorientovat, ujistit se, zda se nás problém týká či ne.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu psychologické poradny. Psycholog Vás dokáže diagnostikovat a následně poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické a psychologické diagnostiky, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít odpovědi, rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská, terapeutická nebo diagnostická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený psycholog z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v psychologické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání diagnostického sezení:  60 – 180 min (resp. dohodou)
Místo konání diagnostického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma diagnostických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Termíny diagnostických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů poradny:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Have a question?