Transakční analýza a psychoterapie

Individuální transakční terapie systémem „One on One“

Transakční párová a rodinná terapie pro pár nebo rodinu

Skupinová transakční analýza pro kolektivy, skupiny a firmy

Transakční analýza – představuje vtipnou a srozumitelnou psychologickou metodu, která vznikla na bázi psychoanalýzy a je zaměřena na psychopatologii. Transakční analýza, vyvinutý švýcarským psychiatrem a terapeutem jménem Eric Bern. Je to forma moderní psychologie, která zkoumá člověka vztahy a interakce. Berne se inspiroval teoriemi osobnosti Sigmunda Freuda a spojil je s vlastními pozorováními lidské interakce s cílem vypracovat transakční analýzu. V terapie, transakční analýzu lze použít k řešení interakcí a komunikací člověka s cílem vytvořit a posílit myšlenku, že každý jedinec je hodnotný a má schopnost pozitivních změn a osobního růstu. Transakční analýza popisuje, jak naše interakce s jinými lidmi souvisí s tzv. ego stavy. Ego stavy jsou způsob myšlení, chování a komunikace. Rodič – rozhoduje se, co je dobré/špatné bez přemýšlení. Může být: pečlivý a kritický. Dítě – reaguje na základě emocí, je spontánní a tvořivé. Může být: svobodné, poslušné, vzpurné Dospělý – řídí se logikou a rozumem, emoce jsou v pozadí, je objektivy. Zakladatelem TA, aktivního směru dnes zastoupeného Mezinárodní společností pro transakční analýzu, je Eric Berne, kalifornský profesor, psychiatr, autor několika učebnic transakční analýzy a skupinové psychoterapie. Své praktické zkušenosti získával střídavě v Carmelu na břehu Tichého oceánu a v San Francisku. I on, jako mnoho dalších terapeutů inovátorů, prošel psychoanalýzou, a to u Paula Federna a později u Erika Eriksona. V současnosti TA nestojí proti psychoanalýze, ale kráčí s ní ruku v ruce využívajíc její poznatky a navazuje na ni. Důraz ovšem i nadále klade na pozitivní a humanistické přijetí druhého člověka.

Transakční analýza individuální, párová a skupinová:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– transakční analýza individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– analýza šitá přímo na míru každého klienta díky osobní či distanční online formě

Lidská komunikace probíhá – mezi dvěma stranami, vysílatelem informace a jejím příjemcem. Můžeme ji rozdělit na základní prvky zvané transakce, kde každá ze stran vystupuje v některém stavu ega a snaží se oslovit některý stav ega u toho druhého. Rozlišování Ego stavů má zásadní význam pro komunikaci mezi lidmi, které Eric Berne nazývá transakcí. Průběh i výsledek transakce je závislý na tom, který Ego stav je u jednotlivých komunikujících osob právě aktivní. Podle E. Berneho, zakladatel TA, lze každý stav Ega popsat jako pevně skloubený systém pocitů a modelů chování. Každý jedinec má zřejmě k dispozici omezený repertoár takových stavů, které nejsou rolemi ve hře, ale psychologickou skutečností. Tento repertoár pocitů a modelů chování můžeme rozdělit do následujících kategorií:

Dospělý – při tomto ego stavu člověk objektivně hodnotí své okolí a zvažuje možnosti na základě zkušeností. Při rozhodování i při řešení problémů se řídí logikou a rozumem. Dokáže nejlépe zhodnotit realitu, protože není zatížen emocemi. Všichni máme v sobě rodiče, dítě i dospělého. Je třeba si uvědomit, jaký ego stav kdy používáme. Nejideálnější je, budeme-li komunikovat jako dospělý s dospělým. Co se lídra týče, tak v tradičním pojetí v sobě ukrývá pečlivého i kritického rodiče, dospělého i svobodné dítě. Dokáže podpořit tým, stanovit hranice, rozhodovat se na základě faktů, ale na druhé straně umí být i zábavný a kreativní. Ale závisí to i na konkrétní situaci. V kreativních odvětvích jsou lídři ve stavu ega dítěte přijatelnější a naopak, ve společnostech s jasnou hierarchií dosáhnou lídři ve stavu ega rodiče a dospělého lepších výsledků.

Rodič – ve stavu odvozeném od rodiče člověk cítí, myslí, jedná, mluví a odpovídá jako jeden z jeho rodičů, když byl ještě malý. I když se člověk v tomto stavu práce neprojevuje, ovlivňuje tento stav jeho chování, a to v podobě „rodičovského vlivu“, přičemž plní funkci svědomí. Rodič se projevuje buď přímo, tzn. j. osoba reaguje tak, jako by skutečně reagoval její vlastní rodič, nebo nepřímo, tzn. j. dotyčný reaguje tak, jak by si jeho rodič přál, aby reagoval. Stav Rodič je aktivní například. při výchově vlastních dětí, jeho cena je také v tom, že člověku umožňuje reagovat automaticky, bez řešení podružností, čímž ušetří spoustu času a energie. Ego stav Rodič můžeme dále rozdělit na rodiče pečlivého a rodiče kritického. Pečlivý rodič se projevuje skutečným zájmem o druhého, poskytováním podpory a ochrany – je silný a vzbuzuje respekt a úctu. Naopak rodič kritický je despotický a řídí se mocí, kterou v určité situaci nad druhým získal.

Dítě – každý člověk v sobě ukrývá malou holčičku či chlapečka, který cítí, myslí, jedná, mluví a odpovídá stejným způsobem jako daná osoba v určitém dětském věku. Dítě není hodnoceno jako dětinské nebo nedospělé, ale jako příslušné určitému věku. Tento věk se normálně pohybuje mezi 2 až 5 lety a hraje zde podstatnou roli. Pro člověka je velmi důležité, aby porozuměl svému Dítěti, a to nejen proto, že s ním bude po celý život, ale také proto, že je nejcennější součástí jeho osobnosti. Vedle stinných stránek reagování bez rozumové kontroly je totiž Dítěti vlastní i zvědavost, tvořivost, spontánnost, touha po poznání a nezkažená schopnost prožívání. Podle teorie TA můžeme tento ego stav dále rozdělit na svobodné a přizpůsobivé, které dále dělíme na poslušné a vzpurné dítě.

Ústřední myšlenkou teorie transakční analýzy tedy je, že na sebe můžeme pohlížet jako na osobnosti, které se skládají ze tří součástí, tří způsobů bytí. Dítě zahrnuje myšlenky, pocity a chování utvořené v průběhu našeho vývoje v dětství. Rodič obsahuje chování, myšlenky a pocity okopírované od lidí, kteří byli pro náš život důležití a Dospělý je ta složka, která logicky řeší problémy „teď a tady“, a to myšlenkami, pocity i chováním.

Transakční analýza – je díky své mnohostranné povaze nejlépe popsána jako integrační přístup. Na rozdíl od eklektického přístupu, ve kterém praktický lékař vybírá nejvhodnější nápady nebo techniky z široké škály teorií nebo modelů, integrační přístup najde místo spojení mezi různými modely, sjednocenými v novém modelu nebo teorii. V rámci transakční analýzy jsou například různé školy. klasické nebo katarální. Jako praktický lékař integruje koncepce transakční analýzy, zvolí si školu, která vyhovuje jeho způsobu bytí nebo činí terapii, nebo se pohybuje v rámci různých přístupů v rámci téže teorie, takže jde o hledání cesty. které nejlépe vyhovují řešeným případům. V určitém smyslu začínáme z teoretické a praktické základny a přejdeme k některým variantám, jak je tomu často u psychoanalytiků. Jedním z velkých úspěchů transakční analýzy je, že navrhuje metodologii a základní pojmy vyjádřené v jednoduchém jazyce a bez technických aspektů a na druhé straně usnadňuje metody osobní změny.

Transakční analýza – je rozhodovacím modelem osobnosti, který pomáhá pochopit vztah s ostatními as sebou. To nám umožňuje cítit a uvědomit si, co jsme a co potřebujeme a chceme. Zároveň nám umožňuje čelit změnám a umožňuje nám mít autonomii a iniciativu v našem osobním rozvoji. Cíle transakční analýzy jsou v podstatě tři: vědomí, spontánnost a intimita: být vědom je schopen rozlišit, co je skutečné od toho, co je fantazie. Je to sebepoznání. Spontánnost souvisí s vyjádřením myšlenek, pocity, emoce a potřeby sebe sama. Intimita je schopnost otevřít se druhému, být autentický a blízký. Níže jsou uvedeny některé z nejdůležitějších aspektů této teorie. Transakční analýza se zaměřuje na: vztahy, ve všech jeho formách: s sebou as ostatními. Víra, že hluboká změna dochází prostřednictvím zkušeností. Je to teorie komunikace které analyzuje různé formy interakce: mezi jednotlivci, páry, rodinami, organizacemi atd.. Umožňuje analyzovat a chápat iracionální přesvědčení, impulzivní chování, předsudky, iluze… Je to metoda individuální a skupinové terapie, a zasahuje do kognitivních, afektivních, relačních, psychologických, behaviorálních a osobnostních parametrů. Terapeut je aktivním účastníkem jeho práce může být neutrální pozorovatel a totéž se děje s klientem. V případě zájmu o více informací nás prosím kontaktujte a domluvte si osobní nebo online schůzku.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?