Párová terapie | vztahová terapie

Individuální psychoterapie realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná terapie pro pár nebo manžely

Skupinová odborná psychoterapie cílená na kolektivy či skupiny

Párová terapie a poradenství – je zaměřena na hledání řešení. Měla by pomoci páru naučit se znovu komunikovat a řešit své problémy. Nehledá viníka ani neobhajuje oběť. Pomáhá najít správný vztahový vzorec, který by vyhovoval oběma stranám. Očekávání partnerů bývají různá, stejně jako jejich motivace. Pokud jeden z partnerů vstupuje do procesu terapie s tím, že mu třetí osoba dá za pravdu a najde viníka, může zůstat zklamaný. Nejčastějším nereálným očekáváním je změna partnera, že se můj partner/ partnerka změní a bude všechno dělat tak, jak to já potřebuji. Většina klientů však přijde s očekáváním změny s touhou, ať je to ve vztahu lepší. V centru pozornosti párové terapie není jeden nebo druhý z partnerů, ale jejich vztah.

Terapeut poskytuje – zpětnou vazbu a poukazuje na vzájemné chování obou v rámci komunikace, při řešení problémů ve vztahu. Úkolem terapeuta je spolu s klienty nalézt způsob hledání kompromisů pro sladění vzájemných očekávání a potřeb. Výsledkem párové terapie tedy není prioritně vztah zachránit. Jde o to, aby pár našel cestu z krize. Je všeobecně známo, že každé partnerství prochází různými fázemi. Někdy se stává, že partneři nerozumí tomu, ve které fázi se právě nacházejí. Někdy jim stačí i vysvětlit, v jaké fázi se nacházejí, a to stačí. Někdy však potřebujeme cílenou a odborně vedenou párovou terapii.

Pokud jste se ve svém vztahu – dostali do období, ve kterém máte pocit, že je třeba něco změnit a že jste už vyzkoušeli všechno, dejte si ještě jednu šanci v podobě návštěvy psychologa. Často bývá rozchod pouze únikem z náročného životního období, do kterého se zákonitě dostává každý vztah. Nejhorším možným řešením vztahové krize je setrvávání v tichu. Avšak otevřené konflikty také nemusí být nejlepším řešením, pokud z nich nedokážete vyjít silnější a chytřejší. Výsledkem párové terapie není prioritně vztah zachránit. Jde o to, aby pár našel cestu z krize a dospěl ke společnému rozhodnutí, jak chce ve vztahu dále pokračovat. Terapeut může pomoci najít společnou řeč partnerům, kteří už spolu komunikovat nedokážou nebo komunikují nekonstruktivně a bez výsledku. Pojmenování problému a společná snaha hledat východisko, pomáhají vystoupit ze začarovaného kruhu konfliktu a nepřijetí. Úspěchem manželského poradenství nebo párové terapie může být i důstojný rozchod partnerů bez zbytečného vzájemného ubližování, se zachováním vzájemné úcty. Terapeut také pomáhá dohodnout se na pravidlech a respektovat život toho druhého, zejména jsou-li součástí vztahu děti.

Párové a vztahové poradenství a psychoterapie pro klienta:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– odborná psychoterapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– psychoterapie šitá přímo na míru každého klienta díky osobní či distanční online formě

Párová terapia – väčšinou neprebieha len v prítomnosti terapeuta, ale partneri dostávajú rôzne úlohy, ktoré by mali plniť aj doma. Terapeutom sú povzbudzovaní hlavne k tomu, aby sa podelili so svojimi skutočnými pocitmi. Dôležité je, aby  obidvaja úprimne porozprávali o tom, čo ich najviac trápi a akú zmenu očakávajú. Nemá zmysel realitu zahmlievať, klamať, zatajovať. Nemá zmysel bolesť a trápenie ignorovať, či odmietať, tak sa z nej nedostanete. Terapeut prirodzene očakáva vašu úprimnosť a tiež to, že doma budete úlohy plniť. Väčšinou sú to komunikačné cvičenia. Je dôležité ich zrealizovať, a to hlavne preto, lebo na ďalšom stretnutí sa terapeut bude na ne pýtať. Ak sa rozhodnete vyhľadať odbornú pomoc, neobávajte sa toho, že dostanete návod s presnými radami na ideálny vzťah. Toto ani nie je cieľom párovej terapie. Na základe rôznych metód klienti väčšinou dospejú k riešeniu krízy sami.

Dôležitým momentom – v párovej terapii je, že zdroje problémov si partneri odhaľujú navzájom, lepšie sa spoznajú a prijmú jeden druhého takého, aký je. Na prvom stretnutí si partneri vzájomne zmapujú pocity, terapeut sa snaží ich motivovať k tomu, aby sa snažili zistiť čo potrebujú, čo očakávajú, ktoré očakávania sú reálne, v čom sa im dá skutočne pomôcť a v čom nie. Ukazuje im, čo je na ich vzťahu pozitívne, čo má tendenciu napredovať a prinášať pozitívne veci do vzťahu.  Počas párovej terapie je terapeut aktívny, vedie sedenie tak, aby dostal každý z partnerov rovnaký priestor na vyjadrenie svojich potrieb. Súčasťou párovej terapie niekedy býva aj individuálna psychoterapia v prípade vážnejších osobnostných kríz.

Výsledkem párové terapie tedy není prioritně vztah zachránit. Jde o to, aby pár našel cestu z krize a dospěl ke společnému rozhodnutí, jak a zda chce dále pokračovat. Úspěchem párové terapie může být i důstojný rozchod partnerů bez zbytečného vzájemného ubližování, se zachováním vzájemné úcty. Dohodnout se na pravidlech a respektovat život toho druhého, zejména jsou-li součástí vztahu děti.

Párová psychoterapie – je série setkání, kterých se účastní partneři a terapeut. Počet konzultací a délka léčby závisí na tom, jaký problém je zdrojem konfliktu. Je třeba připomenout, že nezbytnou podmínkou pro zahájení psychoterapie je spolupráce a ochota ke změnám, kterou projeví oba partneři. Během psychoterapie se nastolují témata, která jsou zdrojem sporů ve vztahu. Partneři se s pomocí specialisty snaží zjistit, s jakými obtížemi se ve vztahu setkávají a kterých oblastí se týkají. Hlavním cílem psychoterapie pro páry je naučit si povídat o svých emocích (někdy velmi těžkých) a zlepšit komunikaci. Mnoho partnerství prochází různými fázemi. Občas se stane, že partneři nerozumí tomu, ve které fázi se právě nacházejí. Očekávání partnerů bývají různá. Většina lidí však přijde s očekáváním změny s touhou, ať je to ve vztahu lepší. Výsledkem párové terapie tedy není prioritně vztah zachránit, ale jde hlavně o to, aby pár našel cestu z krize a aby se měli ve vztahu lépe.

Pokud pomoc vyhledá jen jeden z partnerů – má jedinou možnost, a to obrátit se na terapeuta sám a pokusit se hledat pomoc v individuální terapii. Tato forma terapie vám pomůže získat jiný náhled na váš partnerský vztah a na problémy, které vás trápí. Poskytne také možnost pracovat na sobě a porozumět svým přáním, potřebám, hodnotám, silným a slabým stránkám. Nejde však o přímé řešení partnerské krize, terapeut se dozvídá o situaci ve vztahu jen z jedné strany a jeho úkolem není vztah hodnotit a soudit. Jeho posláním je v tomto případě pracovat s verzí, kterou mu daný klient zprostředkoval a vést jej k pohledu na sebe a své chování. Z toho může vzniknout lepší pohled na chování partnera a lepší pochopení potřeb. Ale přesto velmi chybí pohled druhého partnera, a tak pomoc nemůže být naprosto dokonalá. Terapeuti však mají takové zkušenosti, že párová terapie je obvykle rychlejší a účinnější než individuální. Úspěch se dostaví mnohem dříve.

Smyslem párové psychoterapie – není člověka ani partnery měnit, ale pomoci mu, aby byli opět sami sebou a aby si vytvořili svůj autentický, ne převzatý nebo obvyklý, postoj k tomu, co je potkává v životě, a tak se staly svobodnějšími. Jde o pomoc ke svépomoci. Slavný americký psychoterapeut I. Yalom tvrdí, že život, který není pravidelně zpochybňován, za nic nestojí. Úspěch léčby přímo úměrně odpovídá vynaložené námaze a práci na sobě. Psychoterapie nedokáže změnit, umožní však podívat se novým pohledem na to, jaký je vlastní podíl na konfliktní situaci, a tím se otevírá prostor pro nová řešení. Prospěch z psychoterapie může mít každý, protože psychoterapie podporuje lidský rozvoj, tvořivost a schopnost žít život, se kterým je člověk spokojen. Je to učení se otevřenosti, vnímání sebe a druhých a umění projevovat se tak, abychom se mezi ostatními uplatnili a mohli zažívat radost ze života. Investujte do sebe – je to ta nejlepší investice.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?