Gestalt terapie | gestalt psychoterapie

Individuální gestalt terapie realizovaná systémem „One on One“

Gestalt párová nebo rodinná terapie pro pár nebo rodinu

Skupinová gestalt psychoterapie cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Gestalt terapie a psychoterapie – je hlubinně psychologický a existenciální fenomenologický psychoterapeutický směr, založený ve čtyřicátých letech 20. století terapeutem jménem Fritz Perls a jeho manželkou Laurou Perls. Gestalt terapie při svém vzniku čerpala z množství filozofických  (existencialismus, fenomenologie, zen buddhismus) a psychologických základů (psychoanalýza, gestalt psychologie, holismus, bioenergetika). Gestalt vychází z toho, že lidem můžeme porozumět pouze jako celistvým živým bytostem, vyskytujícím se ve složitých enviromentálních a společenských systémech. Vychází z tzv. „teorie pole“ a konceptu vnímání figury a pozadí.

Fenomenologický přístup – je pro klienta důležitý aspekt Gestalt terapie, jelikož při něm terapeut odkládá stranou své předpoklady a klientovi skutečně naslouchá. Zároveň ponechává prostor k tomu, aby klient mohl svobodně popisovat to, co se s ním právě děje, co cítí a co si uvědomuje (figura). Všechno, co se děje, je jedinečným momentem, který terapeut trpělivě, empaticky a aktivně zaznamenává a dává o tom klientovi zpětnou vazbu. Terapeut například může klientovi reflektovat „vidím, že máte slzy v očích“, nebo „slyším, že se vám třese hlas“ apod., čímž upozorní jeho pozornost na prožívání zde a teď. Terapeut také ověřuje, zda to, co u klienta vnímá, je zároveň tím, co klient opravdu cítí. V neposlední řadě terapeut monitoruje také to, co v aktuálním rozhovoru u klienta není přítomno a co absentuje – tedy jeho pozadí.

Tento terapeutický vztah – ve kterém terapeut dává stranou své předchozí porozumění, znalosti, předsudky a očekávání, a na vše se poptává klienta, může být ze začátku pro klienta překvapující. Terapeut se totiž ptá na zdánlivě samozřejmě věci, které však mohou být nositelem mnoha významů, o kterých ví jen klient sám. Člověk se tak při těchto významech může zastavit a více porozumět sobě samému. Terapeut se zajímá o to, jak klient rozumí sám sobě, jaké jsou jeho zkušenosti, což ovlivňuje jeho kognitivní funkce, emoce, chování, a speciálně jeho vztahový rámec. Nejvýznamnější částí gestalt terapie je proto vytvoření vztahu mezi terapeutem a klientem, a to prostřednictvím dialogu jako autentického setkání dvou osob. Své pocity tedy nepřináší do terapie pouze klient, ale také terapeut, který autenticky zprostředkovává vlastní pocity a vjemy, související s klientovým procesem. Terapeut se zároveň snaží zdržet se interpretací a vede klienta k bytí tady a teď, aniž by to musel kategorizovat, vysvětlovat, nálepkovat nebo nějakým způsobem ovládat. Jde o to, aby klient sám došel k zážitku, k uvědomění.

Gestalt terapie a poradenství individuální, párové a skupinové:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– gestalt psychoterapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– gestalt psychoterapie šitá přímo na míru každého klienta díky osobní či online formě

Zážitkový aspekt gestalt terapie – je zdůrazněn v tom, že klient v průběhu terapeutického setkání se dostává do kontaktu s tím co dělá, cítí a myslí v bezprostřední interakci s druhým člověkem resp. terapeutem. Terapeut napomáhá klientovi v oživování a ve zpracovávání jeho tíživých zážitků přímo v terapeutické situaci namísto abstraktního vyprávění o jeho problémech. Terapeutova přítomnost v procesu terapie je živá, upřímná, přímá a vřelá. Klient může vidět a slyšet jak je vnímán terapeutem, tak to, co cítí a prožívá terapeut v interakci s ním. Přímý zážitek a prožívání klienta v průběhu terapeutického setkání se stane východiskem k prohloubení, rozšíření sebepoznání a sebeuvědomování, což přináší růst a změnu. Terapeutický vztah je pojímán jako reálný vztah. Terapeut svou autentickou přítomností kreativně využívá svých schopností a umožňuje tím vynořování se dialogického Ja-Ty vztahu čímž podporuje růst, osobnostní rozvoj resp. obnovení zdravé organizmické seberegulace klienta. Gestalt psychoterapie probíhá ve formě individuální nebo skupinové terapie. Je účinnou terapeutickou metodou při léčbě klientů s úzkostnými poruchami, depresivními poruchami, psychosomatickými poruchami, poruchami osobnosti as některými formami psychotických poruch.

Terapeutický vztah – je tedy zkušebním prostorem, ve kterém s terapeutovou podporou mohou klienti studovat své procesy vstupování do kontaktu a vystupování z něj. Objevovat, kým právě jsou a kým by se mohly stát. Gestalt terapie je tedy zejména terapií sebepoznání, které vede k sebeurčení a růstu. Fritz Perls říká, že terapie je bezpečná krize, kdy klient má dostatek podpory a bezpečí, aby se mohl vystavit změně. Terapeutický vztah zahrnuje několik přesně vymezených a vzájemně propojených aspektů, mezi jinými i existenciální rovinu lidského vztahu, pracovní spojenectví a přenosový vztah. Podmínky, které podporují rozvinutí takového vztahu, jsou pochopení, autentičnost a bezpodmínečné přijetí a potvrzení jedinečnosti toho druhého. Jen důvěra klienta vůči terapeutovi mu umožňuje konfrontaci s tím, co dělá, jak to dělá, zda to tak opravdu chce dělat a zda se při daném chování cítí svobodně a sám sebou.

Slovo gestalt znamená tvar, celek, případně utváření (gestalten). Vyjadřuje poznání, že naše vnímání a prožívání jsou do velké míry formovány našimi potřebami, které směřují svému k uzavření a naplnění, a tím k nastolení rovnováhy. Způsob jejich uzavírání je přitom ovlivněn naší minulou zkušeností.

Terapeutický a poradenský vztah – je tedy zkušebním prostorem, ve kterém s terapeutovou podporou mohou klienti studovat své procesy vstupování do kontaktu a vystupování z něj. Objevovat, kým právě jsou a kým by se mohly stát. Gestalt terapie je tedy zejména terapií sebepoznání, které vede k sebeurčení a růstu. Fritz Perls říká, že terapie je bezpečná krize, kdy klient má dostatek podpory a bezpečí, aby se mohl vystavit změně. Terapeutický vztah zahrnuje několik přesně vymezených a vzájemně propojených aspektů, mezi jinými i existenciální rovinu lidského vztahu, pracovní spojenectví a přenosový vztah. Podmínky, které podporují rozvinutí takového vztahu, jsou pochopení, autentičnost a bezpodmínečné přijetí a potvrzení jedinečnosti toho druhého. Jen důvěra klienta vůči terapeutovi mu umožňuje konfrontaci s tím, co dělá, jak to dělá, zda to tak opravdu chce dělat a zda se při daném chování cítí svobodně a sám sebou.

Smyslem psychoterapie – není člověka měnit, ale pomoci mu, aby byl opět sám sebou a aby si vytvořil svůj autentický, ne převzatý nebo obvyklý, postoj k tomu, co ho potkává v životě, a tak se stal svobodnějším. Jde o pomoc ke svépomoci. Slavný americký psychoterapeut I. Yalom tvrdí, že život, který není pravidelně zpochybňován, za nic nestojí. Úspěch léčby přímo úměrně odpovídá vynaložené námaze a práci na sobě. Psychoterapie nedokáže změnit, umožní však podívat se novým pohledem na to, jaký je vlastní podíl na konfliktní situaci, a tím se otevírá prostor pro nová řešení. Prospěch z psychoterapie může mít každý, protože psychoterapie podporuje lidský rozvoj, tvořivost a schopnost žít život, se kterým je člověk spokojen. Je to učení se otevřenosti, vnímání sebe a druhých a umění projevovat se tak, abychom se mezi ostatními uplatnili a mohli zažívat radost ze života. Investujte do sebe – je to ta nejlepší investice. Pokud Vás zajímá více informací k danému tématu, kontaktujte nás – jsme zde pro Vás.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?