Psychologická diagnostika a psychotesty

Individuální diagnostika realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná diagnostika pro pár nebo rodinu

Skupinová odborná diagnostika cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Blízké vztahy jsou pro nás velmi důležité a přeso velmi obtížné. Často v nich narážíme na své vlastní limity a stíny. Jsme-li ochotni se jim postavit čelem a otevřít se možné změně, dáme si šanci zkvalitnit si svůj život, a tím i život blízkých. Poradenství pro páry může člověku mnoho prozradit o něm samém. Říká se, že vztahy a láska jsou věda. Vztah a láska v něm je bezesporu krásný cit. Jenže mnozí vidí svého partnera skrz růžové brýle, které navádí k přizpůsobování se druhému i k přetvářce. Většina lidí má představu, že stačí najít si toho pravého nebo tu pravou a pak už není třeba nic dělat, jen si užívat až do konce života štěstí, klid a harmonii se svou drahou polovičkou. Tahle romantická verze lásky a partnerského vztahu ale bohužel existuje jen v pohádkách, písničkách a zamilovaných filmech. V reálném životě to funguje jinak.

Když se svým partnerem – chceme žít až do konce svých dní a mít šťastný vztah, předpokládá to, že musíme dodržovat určitá pravidla hry. Podle studií je 55 procent lidí spokojených, mnozí si ale přejou, aby jejich partnerský vztah byl harmoničtější a zůstal takový navždy. Občasné hádky jsou přitom samozřejmě celkem normální. Oboustranná empatie, humor a ochota poslouchat jsou důležitými předpoklady na kamenité cestě k celoživotní lásce. O tom, že opravdu existuje, je přesvědčených až 63 procent Čechů. Jenže trvalá láska vyžaduje práci. To znamená, že musíme o toho druhého stále usilovat. Vztahové problémy, hádky a konflikty k tomu přitom patří. V nebezpečí se ocitne vztah jenom tehdy, když máme dlouhodobě pocit, že víc dáváme, než nakonec dostáváme.

Partnerský test – není horoskop ani dotazník ve které se můžete stylizovat. Psychologickým testem poznáte sebe i partnera, uvidíte vaše hodnoty, či limity, získáte objektivní pohled a podklad na čem můžete rozvíjet, budovat či udržet zdravý vztah. Test pracuje na podvědomé úrovni a pracuje s 95% myslí, proto vám ukáže realitu  jaká je, bez možnosti zkreslení. Partnerský test vám ukáže potenciál partnerů, na čem stavět, čeho si vážit, na čem případně zapracovat a jaké chování je vhodné eliminovat. Partnerský psychologický test pro vztahy vám pojmenuje skutečné překážky a problémy ve vztahu, nastaví vám zrcadlo, ukáže cestu, jak ve vztahu dál. Partnerský test vám přináší oboustrannou inspiraci pro partnerský vztah, spokojenost, naplnění, úctu a vzájemný respekt. Výstup vám ukáže partnerskou vhodnost – kompatibilitu na základě reálných a objektivních dat.

Většina klientů přichází – s partnerským, manželským či rodinným trápením, s problematikou rozvodovou či porozvodovou, ale i s řadou dalších vztahových či osobních nesnází. V psychologické poradně okrem diagnostiky nabízíme  pomoc také v otázkách vzájemných vztahů, jakož i vztahů vůči sociálnímu okolí. Na psychologa se můžete obrátit v podstatě kdykoli, když si nejste něčím v partnerství nebo manželství jistí, ale neumíte se s tím „poprat“ sami. Není nutné, abyste se znovu a znovu trápili a zklamávali. Je naprosto v pořádku říct si o pomoc. Nejčastější problémy, s nimiž lidé do naší psychologické a terapeutické poradny přicházejí:

 

– nedorozumění a hádky
– odcizení ve vztahu
– rozhodování o rozvodu a porozvodovém uspořádání
– vyrovnávání se s opuštěním partnerem
– sociálně právní problémy rodiny
– problémy soužití více generací
– vztahy mezi rodiči a dětmi
– podezření na nevěru, odhalení nevěry a žárlivost
– nesoulad povah a zájmů
– volba životního partnera
– problémy se seznamováním
– rodičovská bezradnost při výchově dětí
– problémy vztahů v rodinných firmách
– jiné, řada dalších rodinných, manželských, partnerských problémů

 

Poradenství a psychodiagnostika – pro páry a manželé je prostor, ve kterém oba partneři mohou bezpečně sdílet své potřeby a naučit se lépe komunikovat a pochopit jeden druhého. V současné době, kdy partnerství lidí má velkou spoustu podob a neexistuje standardní popis či očekávání, jak by partnerství mělo vypadat, jsou i na poradenské služby pro partnerství a rodinu kladeny stále vyšší nároky Čím více otevřenosti partneři projeví, tím rychleji proces probíhá. Nezbytná je svobodná vůle obou dvou. V poradenství pro páry společně rozvíjíme techniky komunikace, ve kterých partneři předcházejí nedorozuměním, sporům a mohou spolu otevřeně mluvit i o nepříjemných záležitostech, o svých pocitech a potřebách. Jako terapeuti reflektujeme procesy, které se mezi partnery odehrávají a moderuji diskusi tak, aby byla plodná namísto podlehnutí nedorozuměním a afektům. v opačném případě povzbuzuji a hledáme cestu z případné apatie partnera. Psychologická diagnostika pro páry a manželé je založena na oblastech párového fungování: komunikace, řešení problémů, flexibilitě, toleranci ke stresu deprese a emocionálního stažení, maladaptivních atributech atd.. V těchto kategoriích v diagnostice pracujeme např.:

 

Komunikace – tato kategorie se zaměřuje na „sdílený párový skript“. Dobře fungující páry jsou schopné přetransformovat své odlišnosti k možnosti zlepšit jejich cíle společné orientace k problému a přizpůsobení se, kdežto páry s problémy se snaží komunikaci vyhnout a v procesu ukázat nesouhlas s dosahováním cílů.

Řešení problémů – pro tuto kategorii využíváme model manželského fungování, konkrétně dimenzi flexibilita ve vztahu. Tato dimenze reflektuje rozsah efektivity ve změnách rolí, využívání adaptivních vyjednávacích stylů a rozvoji nových pravidel v práci se vzniklými problémy. V tomto modelu je pro adaptivní fungování páru za podstatná stabilita i schopnost změny, která je spojena s flexibilitou, přesto ale se schopností řešit problémy konsistentně a naopak.

Tolerance ke stresu – bylo zjištěno, že individuální copingové strategie ovlivňují manželskou spokojenost. Dlouhotrvající stres ovlivňuje párovou pohodu, a také kvalitu komunikace, což může vést k většímu emočnímu odtažení partnerů, negativitu a hostilitu k sobě navzájem.

Emocionální stažení – tato oblast je zaměřená k párům s vyskytující se depresivní poruchou, úzkostí či zneužívání návykových látek. Vztah mezi depresí a nespokojeným manželstvím se ve studijních vyskytuje frekventovaně a korelace mezi nimi je potvrzená mnohými studiemi.

Kognitivní procesy – maladaptivní atribuce mají negativní efekt na manželskou komunikaci a diskuzi ohledně řešení problémů. Manželská očekávání jsou také založena na předchozích zkušenostech, které si máme tendenci potvrzovat a spojovat s aktuálními emočními stavy. Páry v nepohodě mají tendenci vyvolávat si spíše negativní vzpomínky a aktuální zážitky na tomto základě nepřesně interpretovat. Také může dojít ke zkreslení vnímání partnerova chování ne na základě aktuální situace, ale právě na základě obecných očekávání, které jsou utvářeny na dosavadních zkušenostech a pozitivních interakcích v životě.

Žárlivost a majetnictví – budou ovlivňovat vztahy negativně, pravděpodobně to nikoho nepřekvapí. Nespokojenost v manželství, nebo žárlivé chování je negativní.  Naše studie z praxe také naznačují, že nepokojené páry se sklony k žárlivosti mají vyšší riziko rozpadu i v budoucnosti.

 

S pomocí psychologa – který Vám bude průvodcem na cestě za poznáním sebe sama a partnera, můžeme pak prostřednictvím diagnostiky a terapie rozkrýt, co se děje a skrze současnost nahlédnout do své minulosti. Postupně budeme odhalovat pro nás typické způsoby chování, prožívání a myšlení a získáme podporu tam, kde se rozhodneme ke změně. Také si začneme více všímat řeči našeho těla, které nefunguje autonomně, ale je propojené s našimi emocemi, myšlenkami, pamětí. A zároveň si opatrně zkusíme v reálném životě třeba jenom malý krůček jinam a jinak, než jsme byli doposud zvyklí. Proces párové a manželské terapie je nenásilný, a proto si leckdy ani nevšimneme, že se náš život pomalu mění k lepšímu právě díky tomu, že jsme vyhledali odbornou pomoc psychologa a terapeuta a odhodlali se tak k účinné práci na sobě. Psychologovi se můžeme svěřit s pocity a myšlenkami, které bychom se neodvážili říct nikomu ze svých blízkých. Nemusíme se obávat, že by nás za ně soudil, protože není náš partner, rodič ani kamarád a neočekává od nás, že se budeme chovat a přemýšlet určitým způsobem. Jeho úloha je být nám průvodcem a oporou na cestě k psychické vyrovnanosti a spokojenému životu.

Vztah mezi mužem a ženou má být vztahem dvou samostatných sebevědomých bytostí a vztahem dobrovolným, což s sebou nese nutnost na vztahu neustále pracovat. V manželství jde i o poznání druhého pohlaví a o toleranci mezi muži a ženami

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu psychologické poradny. Párový terapeut nebo psycholog Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické a psychologické párové poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská, terapeutická nebo diagnostická párová a manželská sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený psycholog z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v psychologické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání diagnostického sezení:  60 – 180 min (resp. dohodou)
Místo konání diagnostického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma diagnostických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Termíny diagnostických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů poradny:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Have a question?