Systemický přístup, terapie a psychoterapie

Individuální systemická terapie systémem „One on One“

Systemická párová nebo rodinná terapie pro pár nebo rodinu

Skupinová systemická terapie cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Systemická terapie – je chápána jako dialog. Probíhá jako komunikační proces, který dává smysl. Není opravou nebo korekturou člověka. Představuje dialog expertů, kteří analyzují danou skutečnost: KLIENT (jako expert na vlastní život) a TERAPEUT (jako expert na vedení terapeutického dialogu). Cílem terapie je vést a podporovat klienta ke svépomoci. Klade důraz na rovnocennost klienta a terapeuta jako partnerů ve vzájemné spolupráci (terapii), podporuje nové úhly pohledu na situaci a život klienta, hledá cesty jako klientovi co nejrychleji dopomoci, aby dokázal najít a využívat vlastní zdroje, kterými disponuje a uplatnil je iv tíživé oblasti. Pokud mluvíme o systemických terapiích, popisujeme několik modelů, které jsou vnitřně heterogenní jak ve způsobu práce s klientem, tak ve využití teoretických zdrojů. Při širším zobecnění můžeme hovořit o systemickém přístupu k terapii, který se koncem sedmdesáti av osmdesáti letech dvacátého století vyvíjel ze systémových rodinných terapií.

Systemický přístup – je v současnosti uznávaným v pomoci lidem s různými obtížemi i v seberozvoji. Opírá se o postmoderní filozofii jazyka (Ludwig Wittgenstein) a důraz klade na lingvistiku a jazyk, významy, diskurzy. Jazyk je nástrojem, kterým naši realitu vytváříme, ať už jde o formu dialogu s druhými nebo o formu vnitřního dialogu. Proto touto cestou může být problematická realita také změněna, což je základní východisko pro terapeutický rozhovor. systemický přístup /SP/ vychází z filozofie radikálního konstruktivismu E. Glasersfelda a H. Foerstera, z neurobiologické teorie poznání H. Maturanu, z teorie sociálních systémů N. Luhmanna a z klinické teorie K. Ludewiga. Na počátku osmdesátých let minulého století se vydělil z rodinné terapie a přijal výrazně odlišná teoretická východiska.

K hlavním metateoretickým principům – SP patří přesvědčení o tom, že neexistuje poznání „nezávislé na poznávajícím subjektu“, ale pouze poznání „zúčastněných pozorovatelů“, neexistuje jedno univerzum, ale pouze mnohé „verze světa“, multiverzum, konstruované v říši jazykových a řečových významů. Biologické systémy, včetně člověka, jsou chápány jako autopoietické (samo-tvořící se) a zvenčí lineárně neinstruovatelné. Poradce/terapeut/sociální pracovník není pak expertem, který přímo způsobuje změnu v klientovi, je však organizátorem specifického vedení rozhovoru, ve kterém může změnu podněcovat. Synteticky otázky systemického myšlení a klinické teorie rozpracovaly K. Ludewig, A. Schlippe a J. Schweitzer.

Pilířem systemického přístupu – je přesvědčení, že neexistuje nic dopředu dáno jako ani objektivní pravda o životě, žádný univerzální návod na to, jak žít. Naopak tvrdí, že jediná verze reality, která pro lidi existuje, je ta, kterou sami zažívají, kterou si vytvářejí nepřetržitými sociálními interakcemi. Tyto „reality“ lidé jedinečným způsobem prožívají a na základě toho reagují právě na to, na co reagují a to pro ně specifickým způsobem. Systemicky poradci a terapeuti se proto expertně zříkají role expertů na problémy druhých a na jejich řešení. Věří, že sami klienti a klientky jsou nejlepšími experty na svůj život. Terapeuti jsou však experty na vedení rozhovoru – pokud možno, tak se všemi členy systému, kteří společně potíž ve vzájemných interakcích vytvořili a udržují ji.

Systemické poradenství individuální, párové a skupinové:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– systemická terapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– systemický přístup a poradenství pro klienty prezenčně (osobně) nebo online formou

Úkolem terapeutů – je v dialogu podněcovat žádoucí změnu ve směru rozpuštění klientových potíží. Nabízejí klientům pomoc, která je užitečná, respektující a příjemná. Systemický přístup pomáhá nalézt a posílit osobní a sociální zdroje klientů, které jim umožní zvládat náročné životní situace a výzvy. Nezaměřuje se na hledání příčin potíží, ale zejména na jejich řešení a při tom se orientuje na silné stránky a schopnosti klientů. Někdy potíže klientů vyplývají z jejich setrvávání v problémových systémech, které se mohou zdát stabilní, pevné neměnitelné. Nemusí být vždy možné a ani třeba tyto systémy opouštět jako něco, co se pokazilo a je třeba se toho zbavit! Systemická terapie pomáhá v dialogu problémové systémy vnímat, dělat a zažívat jinak. Společným nacházením nových významů a možností klientů umožňuje rozpustit pocit bezmoci, tísně a nesvobody.

Systemická terapie aktivizuje osobní a sociální zdroje klienta. Zaměřuje pomáhání více napřítomné možnosti, než na analýzu životní historie. Soustřeďuje se na řešení problémů, nenárokuje si vypátrání jejich příčin. Vyzdvihuje klientovy silné stránky více, než jeho selhání či neúspěchy. Zkracuje terapeutický proces, přináší pomoc zpravidla již po 3-5 terapeutických setkáních.

Systemická terapie – staví na tom, co klient dokáže a co mu funguje v životě. Terapeut využívá cíleného kladení otázek – ale ne proto, aby klienta zkoušel či ověřoval jeho znalosti. Ale s otevřeností, respektem, úctou k jedinečnosti klienta, se zájmem o klientův příběh a se zvědavostí klade otázky, které umožňují klientovi prozkoumat své téma (které sám přináší) z více úhlů pohledu a nabýt nového rozměru vnímání a přístupu. Terapeut se na žádost klienta připojuje k němu a stává se jeho průvodcem v dané životní etapě. Spojenectví mezi klientem a terapeutem a jejich vzájemný rozhovor je to, co klientovi přináší zmírnění až „rozpuštění“ jeho obtíží, rozvíjí možnosti řešení a nové funkčnější strategie pro klienta.

Terapeut nepřichází – s nabídkou hotových řešení, ani se „zázračným návodem“ na život, ale vytváří prostor, aby si klient při takové spolupráci mohl v rozhovoru najít řešení, které bude jemu šité na míru (tj. pro něj jako originál a pro jeho osobitou situaci) . Psychoterapie samozřejmě není lékem na všechno a má své indikace a kontraindikace. Každopádně, může být silný nástroj při rozvoji osobnosti a získávání její stability, objevování starých a nových zdrojů klienta, při podpoře mechanismů zvládání náročných a krizových situací, odhalování nefunkčních strategií či zvyků a nacházení jejich funkčnějších alternativ, podporou při hledání řešení aktuálních obtíží (vztahových, osobních) jakož i při podstupování významných rozhodování a pod. V případě zájmu o více informací, popřípadě termínech možného setkání – nás kontaktujte osobně, jsme zde pro Vás.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?