Psychologická diagnostika a psychotesty

Individuální diagnostika realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná diagnostika pro pár nebo rodinu

Skupinová odborná diagnostika cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Pokud se chystáte přihlásit jako uchazeči o práci u policie, armády, vězeňské služby, celní správy či dalších bezpečnostních sborů, budete muset absolvovat psychotesty, kterými však není jednoduché projít. Jejich cílem je prozkoušet kandidáty po osobnostní i výkonové stránce a vyřadit ty, jež se pro tuto práci nehodí. Jedním ze základních momentů, které dělí uchazeče o práci u bezpečnostních služeb, jsou psychologické testy (dále ještě zdravotní a fyzické testy). Jejich přesný průběh není veřejně známý a nebylo by to ani žádoucí; je nicméně dost informací, které můžete získat předem a díky nimž byste mohli jít k přijímacím testům o něco klidnější.

Na psychotestech vypadne – podle dostupných údajů minimálně 50% z uchazečů. Přesto se žádné zmírnění psychologických testů nebo nároků na uchazeče o práci u SBS nechystá, protože účelem testů je nalézt osobnosti, které jsou pro náročnou práci policisty vhodné, a odlišit osoby nevhodné. Tato nevhodnost může mít několik zdrojů, t.j. osobnost (agresivní příliš mnoho nebo naopak až příliš málo, nezralost, sklony k impulzivnímu jednání, nedostatečné morální normy atp.), nízká výkonnost, neschopnost soustředit se, nízká inteligence nebo nedostatečné komunikační dovednosti. Celé testování zabere mnoho hodin, takže je žádoucí – dobře se vyspat, vyjet s předstihem nebo se ubytovat den předem někde poblíž, nepít alespoň jeden dva dny předtím větší množství alkoholu, o konzumaci nelegálních drog nemluvě, vzít si s sebou jídlo a pití atd.

Základní složkou jsou psychologické testy – které hodnotí osobnost a výkon. Kromě klasického vyplňování a zaškrtávání počítejte i s tím, že asi budete i něco kreslit – toho se nebojte, nehodnotí se umělecký dojem, ale úplně jiné věci. Do oblasti psychotestů to moc nepatří, ale zmíněno musí být, že otestovány budou také vaše základní matematické a češtinářské dovednosti. Další kolo zahrnuje pohovor s psychologem. Psycholog s vámi probere výsledky testů a položí vám nějaké upřesňující otázky. Této konfrontace se většina uchazečů o práci u policie obává, ale není nejmenší důvod, když splní základní podmínku: vyplnit testy upřímně a pravdivě. Pak snadno vysvětlíte, proč jste na jednom místě testů tvrdil/a, že např. jste raději sám/sama než mezi lidmi, a na jiném místě, že je vám lidská společnost příjemná. Tento zdánlivý rozpor se dá zdůvodnit úplně jednoduše, pokud to tak skutečně cítíte.

Osobnostní způsobilost – zjišťování osobnostní způsobilosti provádí výlučně psychologická pracoviště bezpečnostního sboru. Zaměřuje se na zjišťování osobnostních předpokladů potřebných pro výkon služby v bezpečnostním sboru. Uchazeči absolvují celodenní vyšetření, v jehož průběhu vyplňují osobnostní dotazníky, podrobují se výkonovým testům a účastní se řízeného rozhovoru s psychologem. Výsledkem vyšetření je komplexní posouzení vhodnosti uchazeče pro výkon služby. Pokud uchazeč nesplní kritéria nutná pro přijetí, může další psychologické vyšetření podstoupit nejdříve za 2 roky. Osobnostní charakteristiky, které jsou předpokladem pro výkon služby v bezpečnostním sboru:

 

– intelektově v pásmu průměrném nebo vyšším
– emoční stabilita
– psychosociální vyzrálost
– odolnost vůči psychické zátěži
– žádoucí motivace, postoje a hodnoty
– bez nedostačivosti v oblasti volních procesů
– bez nedostačivosti v oblasti poznávacích procesů
– bez nedostačivosti v oblasti autoregulace
– bez znaků nežádoucí agresivity
– bez psychopatologické symptomatiky

 

Pokud se v testech – budete stylizovat a odpovídat tak, jak by se podle vás mělo, velmi pravděpodobně se to v diagnostickém rozhovoru s psychologem prozradí. Takže nebojte se „přiznat“, že se vám třeba líbí oheň, že vám někteří lidé lezou silně na nervy a podobně. V testech a rozhovoru se také posuzuje, jak zralá je vaše osobnost a jak dobří jste v komunikaci, protože práce u bezpečnostní služby přináší řadu náročných situací. Kvůli nedostatkům v komunikaci končí velká část uchazečů, kolem 15-20% neprojde testem inteligence a přibližně 25% uchazečů má nějakou osobnostní či psychickou patologii, která se s povoláním vylučuje.

Zájemce vstupující do služebního poměru prochází přísným zdravotním vyšetřením, je podroben psychologickému vyšetření (psychotesty) a absolvuje náročné fyzické testy. Přesné limity si stanovuje příslušný bezpečnostní sbor..

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu psychologické poradny. Psycholog Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické a psychologické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská, terapeutická nebo diagnostická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený psycholog z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se ve Vaší psychologické poradně.

Have a question?