Muzikoterapie | terapie a léčba hudbou

Individuální odborná muzikoterpie realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná muzikoterapie pro pár nebo rodinu

Skupinová odborná muzikoterapie cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Muzikoterapie – se skládá ze dvou řeckých slov. Ze slova musikos, co můžeme přeložit jako hudební terapie, pod kterou rozumíme léčení. Na základě toho můžeme definovat muzikoterapii jako léčebný proces, nebo i jako „léčebně-výchovnou metodu vysoce komunikativního charakteru.“ Odborný muzikoterapeut prostřednictvím muzikoterapie lze působit preventivně i kurativně na ohrožené, postižené a narušené jedince všech věkových kategorií, bez ohledu na pohlaví. vzdělání nebo povolání Muzikoterapii můžeme charakterizovat i jako léčebnou metodu, využívající hudbu jako prostředek terapie, která zlepšuje fyzické a psychické zdraví, snižuje napětí během terapie, navozuje příjemnou atmosféru, zvyšuje představivost a koncentraci, vede k relaxování a odklonění pozornosti od ruši. posílení exprese (vyjádření) a nakonec ji můžeme chápat i jako jistou formu verbální komunikace

Muzikoterapie – není určena pouze k léčbě psychických problémů. Je součástí terapeutických přístupů u mnoha diagnóz či stavů. Jde například o Parkinsonův syndrom, roztroušenou sklerózu nebo dětskou mozkovou obrnu. Pozitivně ovlivňuje i osoby v komatu či pacienty, kteří trpí nevyléčitelnými onemocněními. Muzikoterapeutka ale tvrdí, že přístup je velmi individuální: „Jinak budeme pracovat s člověkem, který hledá svou vlastní cestu a jinak s tím, který má problémy s pamětí po úrazu mozku. To znamená, že muzikoterapie se nesoustřeďuje pouze na psychické problémy, ale také na nemoci těla a tedy na celého člověka. „Takzvaná hudební farmakologie – tedy, že na určitou nemoc lze použít specifickou hudbu – neexistuje. Každý z nás je jedinečný a proto je důležité zohledňovat jeho osobní hudební historii. Obecně můžeme říci, že pomalejší tempo uklidňuje, otevírá možnosti pro relaxaci a odpočinek, dynamické zase aktivuje. Aby však existoval jedinečný předpis, třeba na uklidnění si dejte Bacha, tak to určitě ne.

Muzikoterapie individuální, párová a skupinová:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál muzikoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– odborná muzikoterapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– muzikoterapie šité přímo na míru každého klienta díky osobní či distanční online formě

Role muzikoterapeuta – je složitá a zodpovědná. Je zároveň umělcem, ale také terapeutem. Musí důsledně vybírat hudbu, aby na klienta neovlivnila negativně a aby naopak ještě nezhoršila jeho aktuální stav. Potřebuje mít nejen dobré hudební schopnosti, ale musí vědět, jak je správně využívat při terapii. Velmi důležitou schopností, která je požadována od terapeuta, je zvládat negativní projevy chování klienta. Cílem muzikoterapie je zlepšení kvality života, kvality mezilidských vztahů, podněcování osobnostního rozvoje, rozvoj sociálních interakcí a komunikace, seberealizace, sebevyjadřování, zvládání stresu, motivace. Hudba poskytuje mnoho možností k prožívání radosti, pozitivních pocitů, ale také k vyjádření negativních pocitů, slouží k naplnění emocionálních, sociálních, kognitivních, tělesných či spirituálních potřeb jedinců.

Muzikoterapeutická zkušenost – obvykle vyvolává pozitivní změny ve všech rozměrech organismu. Má podobu cvičení a her s rozličným zaměřením. Ať už jsou to aktivity orientující se na pozornost a vjemy, na tvořivost či rozvoj paměťových dovedností. Různé podoby muzikoterapie mají vliv na změny jednání a chování, často plní významnou funkci relaxace a aktivují emoce. Muzikoterapie obvykle zahrnuje hudební cvičení, která jsou spojena s pohybem, zpěvem, dramatizací a často i malbou. Patří zde také poslech hudebních pohádek nebo pantomima.

Muzikoterapie neboli hudební terapie je založena na léčení hudbou. Je to způsob, který podporuje navození změn v chování či jednání člověka. Využívají se přitom informace, které nám hudba zprostředkovává, jakož i samotná melodie, rytmus či tempo. Nabízí široké možnosti symbolického, neverbálního vyjádření pocitů.

Muzikoterapie jako léčba hudbou – využívá se při léčbě stresu, úzkosti, nespavosti, při neurotických a psychosomatických onemocněních či při depresích. Pomáhá při léčení Parkinsonova syndromu, dětské mozkové obrny nebo roztroušené sklerózy. Ovlivňuje krevní tlak či tep, aktivitu mozku, napětí ve svalech a kůži, také zlepšuje paměť i soustředění a vede k aktivizaci svalového systému. Muzikoterapii provádí kompetentní, kvalifikovaný a vyškolený muzikoterapeut. Může být realizována individuálně i skupinově, s využitím skupinové dynamiky. Lidé, kteří vyzkoušeli efekt muzikoterapie na vlastní kůži, se shodují: přináší silný příliv energie, klidu i pozitivní nálady. Při dlouhodobých a zejména opakovaných sezeních bývají její účinky ještě silnější, trvalejší a intenzivnější.

Muzikoterapie, terapie a léčba hudbou – je způsob, který pomáhá při odstraňování změn chování a konání člověka. Lze říci, že jde o informace, které nám zprostředkovává hudba, její rytmus, tempo či melodie. Její počátky sahají daleko až do Indie a Mezopotámie do období 2. tisíciletí před Kristem. Pocity stresu, napětí a nepohody dokáže v rámci hudební terapie odbourávat zpěv či hraní na hudebních nástrojích. Fantazii se při muzikoterapii nekladou hranice a lidé si díky této léčebné metodě hledají cestu nejen k ostatním, ale také k sobě. Hudba má několik pozitivních účinků nejen na vaši náladu, ale také na podávaný výkon. Hudba má jednoduše pozitivní vliv na tělo i psychiku. O tom není pochyb, a proto se plně využívá v muzikoterapii. Oblíbené melodie pomáhají i v běžném životě jako je lepší zvládání stresu a způsob, jak dokáže člověk relaxovat. Dokáže dodat více energie, když je člověk unavený. Hudba podporuje koncentraci a tvořivost a její role je důležitá i při cvičení. V tomto kontextu se dá uvažovat o jejím vlivu na naše hubnutí.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu terapeutické poradny. Hudební terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v muziko terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?