Hlubinná terapie | hlbinná psychoterapie

Individuální hlubinná terapie realizovaná systémem „One on One“

Hlubinná párová nebo rodinná terapie pro pár nebo rodinu

Skupinová hlubinná terapie cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Hlubinná psychoterapie – patří do rodiny psychoterapeutických metod, jejichž kořeny sahají k lékaři jménem Sigmund Freud. Její moderní současné pojetí, které reflektuje prakticky všechny významné objevy v oblasti psychoterapie, nastiňuje tato kniha srozumitelným a didakticky svěžím způsobem. Pojem hlubinné psychoterapie (v německy mluvících zemích) se do značné míry překrývá s pojmem psychodynamická psychoterapie a psychoanalytická psychoterapie (v anglicky mluvících zemích). Název je odvozen z konceptu hlubinné psychologie. Poprvé tento pojem použil Freudův kolega a přítel švýcarský psychiatr Eugen Bleuler v Ročence pro psychoanalytické a psychopatologické výzkumy, kterou vydávali společně. Tento termín později převzal i S. Freud. V konceptu se zdůrazňují nevědomé procesy, nevědomé motivy prožívání a chování a vnitřní identita mezi patologickými a tvz. normálními procesy.

Hlubinná terapie a poradenství individuální, párové a skupinové:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– hlubinná psychoterapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– hlubinná terapie šitá přímo na míru každého klienta díky osobní či distanční online formě

Hlbinná terapia – vychádza teda z klasickej Freudovej psychoanalýzy, je však prepracovaná, moderne upravená a vedecky overovaná. Plne rešpektuje individualitu a slobodnú vôľu človeka. Je časovo ohraničená a cielená, pričom cieľom nie je len odstránenie ťažkostí (problémov, prejavov choroby a pod.), ale aj odhalenie širších súvislostí, lepšie porozumenie svojim problémom, vzťahom, prejavom choroby… prečo napr. ťažkosti prišli práve v tomto životnom období, prečo sa niektoré druhy problémov / situácií neustále opakujú a pod. Hlbinná terapia počíta s minulosťou človeka a jeho nevedomím, akceptuje dôležitosť zážitkov z detstva, ale obracia pozornosť najmä na život „tu a teraz“. Usiluje o prepájenie súčasnej životnej situácie s minulosťou, zaujíma sa o vzťahový život človeka – kto sú najbližší ľudia, akej kvality sú vzťahy s nimi, ako vyzerajú iné vzťahy – pracovné, formálne… Je terapiou dialógom – nejde o jednostranné „účinkovanie“ terapeuta experta, ale počíta s aktivitou a vkladom klienta. Terapeut od začiatku hľadá a posilňuje vnútorné a vonkajšie zdroje človeka, aby bol klient schopný účinne zvládať svoj život a ustáť náročné situácie aj po skončení terapie. Hlbinná terapia pracuje s voľnými asociáciami, emóciami, fantáziami a snami. Osobnosť terapeuta s jeho vedomostno – myšlienkovým svetom, autentickým emočným a telesným prežívaním je diagnostickým aj terapeutickým nástrojom.

Psychoanalytická psychoterapia – je vlastne dôsledné prebádavanie citového života človeka, vplyvov, ktoré ovplyvňovali a formovali budovanie jeho osobnosti od jeho narodenia. A to nie len na rovine, ktorú si klient racionálne uvedomuje, ale i na hlbších – podvedomých a nevedomých jeho duševných úrovniach. V rámci tejto psychoterapie sa napomáha klientovi emočne znovu prežiť, rozpoznať a uvedomiť jeho hlbšie, dovtedy mu neznáme súvislosti, ktoré si v sebe nesie a pomáha mu – či úplne, alebo aspoň čiastočne, sa spod ich blokujúceho vplyvu vymaňovať. Psychoanalytická prax nekladie dôraz na to „dozvedieť sa informáciu“, ale na „precítiť, zažiť, znovu prežiť“. Cesta ku zmene nie je cez uspokojenie vedomej racionality, ale cez otvorenie emocionality, znovu oživenie prežívania: smútkov, strachov, agresií, túžob, nenávistí, hanby, bezmocnosti, bolesti, osobnej bezvýznamnosti a atď. Nie myšlienky, nie slová nás zaťažujú, blokujú – ale ich emočný obsah a kontext – a ich dopad na naše emočné prežívanie a cítenie sa. A to hlavne a často ten ich emočný obsah, ktorý si vedome vôbec neuvedomujeme – že je v nás prítomný a že v nás pôsobí.

Tato terapie může klientovi pomoci, aby lépe porozuměl sám sobě. Terapeutický rozhovor s klientem pomáhá odekrývat dosud neuvědomované a destrukční působící myšlenky a emoce či traumatizující zážitky, které – pokud nebyly správně zpracovány – mají vliv na člověka a jeho vztahy v současnosti. Hlubinná psychoterapie se snaží o transformaci neřešitelných (neurotických) konfliktů do subjektivně snesitelnějšího stavu. Je zaměřena na odkrývání jeho nevědomých konfliktů, se kterými se pak učí efektivněji vypořádat.

Hlubinná terapie – může pacientovi pomoci, aby lépe porozuměl sám sobě. Je zaměřena na odkrývání jeho nevědomých konfliktů, se kterými se pak učí efektivněji vypořádávat. Pomáhá také pacientovi nahlédnout do toho, jak různé zkušenosti z dětství způsobují, že se nyní cítí neúplný, úzkostný, že má nízkou sebeúctu, což zhoršuje jeho fungování v dospělém životě. Tato forma terapie vychází z premisy, že naše duševní pohoda je ovlivňována nevědomými konflikty, významnými zážitky z dětství a bolestnými pocity, které jsou v pozadí různých obranných mechanismů. K tomuto typu terapie patří i katatymně-imaginativní psychoterapie, koncentrativní pohybová terapie a integrativně se mohou využívat i techniky Rogersovy terapie, gestaltterapie a expoziční techniky.

Jedním z principů – psychodynamické hlubinné psychoterapie je, že velká část psychického života je nevědomá a dětské zážitky spolu s genetickými faktory utvářejí dospělého člověka. Symptomy a chování jsou determinovány komplexními a často nevědomými silami. Kvůli množství konfliktů, zákazů, úzkostí a obran máme sklony schovávat se před sebou, unikat do „falešného já“. Úkolem psychodynamického terapeuta je sledovat pacientovo skutečné Já. Řečeno jinými slovy, psychodynamický terapeut pomáhá pacientovi v dosažení pocitu autenticity a jedinečnosti. Psychoterapie je profesionálním vztahem, který je vymezen časem, frekvencí sezení podle kontraktu, obsahem rozhovoru a stupněm otevřenosti, s jakým může člověk mluvit o problémech se psychoterapeutem. V psychoterapeutickém vztahu je zajištěno právo na soukromí, takže klient může vyjádřit cokoli má na mysli, aniž by se musel obávat, že se informace dozvědí jiní. Jedním z rozdílů mezi běžným „vyprávěním“ blízké osobě a psychoterapií je to, že psychoterapeutický vztah je vztahem profesionálním, ve kterém se řeší problémy a starosti klienta. Základem tohoto vztahu je pozitivní pracovní spojenectví, ve kterém klient a terapeut spolupracují ve snaze dosáhnout společného terapeutického cíle. Psychoterapie je vždy jedinečnou zkušeností sdílenou jak klientem tak terapeutem. Máte-li zájem o více informací, nebo osobní schůzku – kontaktujte nás, jsme zde pro Vás.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?