Psychoanalýza | psychoterapie Sigmund Freud

Individuální psychoanalýza realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná terapie pro pár nebo rodinu

Skupinová psychoanalýza cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Psychoanalytická psychoterapie – léčí duševní obtíže a poruchy pomocí nástrojů a poznatků psychoanalýzy. Je mimořádně účinnou léčbou pro širokou škálu psychických potíží, protože identifikuje a překonává nejen symptomy, ale také jejich příčiny. Její pozitivní účinky v klientech „žijí“ i po skončení terapie a pomáhají jim vést svobodnější, spokojenější a smysluplnější život. Psychoanalýza je nejlepší volbou nejen tehdy, když chcete zmírnit své potíže, ale i tehdy, chcete-li se změnit nebo růst nebo usilujete o lepší poznání sebe sama. Existují různé metody a formy PP: klasická psychoanalýza vleže (3 až 5 hodin týdně), dlouhodobá nebo krátkodobá psychoterapie (1 až 2 krát týdně), párová terapie, skupinová terapie nebo krizová intervence (krátkodobá pomoc při náhlých a náročných situacích). Zda a která metoda je pro někoho vhodná, zjistíme po vstupním rozhovoru.

Psychoanalytické poradenství individuální, párové a skupinové:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– psychoanalytická psychoterapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– psychoanalytická terapie a poradenství lze realizovat osobně nebo online formou setkání

Psychoanalytická psychoterapie – je aktivní proces. K tomu, aby byla účinná a pro klienta přínosná, vyžaduje aktivitu obou stran, psychoterapeuta i klienta. Pracovními „nástroji“ psychoterapeuta jsou jeho osobnost, znalosti a schopnosti, léčebnými prostředky, které používá jsou empatický rozhovor, vytvoření a udržování podpůrného vztahu a různé techniky. Psychoterapeut vytváří pro klienta bezpečný prostor, aby mohl mluvit o všem, o čem potřebuje a doprovází ho na cestě k řešení jeho potíží. Pomáhá mu hledat odpovědi na jeho otázky, přináší mu jiné, alternativní pohledy, osvětluje mu méně vědomé nebo nevědomé psychické obsahy, umožňuje postupnou konfrontaci s obtížemi a jejich příčinami, podporuje jej na cestě ke změně. Při tom všem je pro klienta zdrojem podpory. Ze strany klienta je důležité, aby byl motivován na sobě pracovat a byl otevřen změně. Obvyklá frekvence sezení je jednou za týden. V případě zájmu se informujte pro více informací – jsme zde pro Vás.

Psychoanalýza je určena – pro jedince, kteří se cítí uvízlí v neustále se opakujících psychických obtížích, které brzdí jejich potenciální zážitky štěstí, ať už s rodinou, přáteli nebo blízkými osobami. Rovněž jim potíže brání vytvoření vztahů nebo vnitřnímu naplnění při práci. Případně jim nedovolují provádět každodenní úkoly. Pocit úzkosti, inhibice, deprese jsou častými příznaky vnitřních konfliktů. Ty vedou k obtížím ve vztazích, v případě jejich neléčení mají důležitý dopad na osobní a profesionální rozhodnutí. Kořeny těchto obtíží vedou hlouběji, než může zajít racionální uvědomění. A to je důvod, proč jsou bez terapie nevyřešitelné. S pomocí zkušeného psychoanalytika je pacientovi umožněno nahlédnout do nevědomých částí těchto obtíží. Mluvení pacienta s psychoanalytikem v bezpečné atmosféře a prostředí vede pacienta ke stále většímu uvědomování dosud nepoznaného vnitřního světa (myšlenek, pocitů, vzpomínek, snů) a poskytuje mu úlevu od psychické bolesti. Rovněž vytváří prostor pro osobní růst a sebeuvědomění, které posiluje pacientovu sebejistotu, nezbytnou pro jeho osobný růst i dlouho poté, co je analýza ukončena.

Kořeny psychodynamické psychoterapie sahají až k Sigmundu Freudovi (1856-1939) a jeho klasické psychoanalýze, ve které jako první upozornil na ústřední význam nevědomého života v psychice člověka. Z Freudovy klasické psychoanalýzy se vyvinulo několik psychoterapeutických psychoanalytických škol, jejichž zaměření se do značné míry překrývá. Zmínit můžeme například psychoanalytickou psychoterapii, krátkodobou dynamickou psychoterapii nebo uváděnou psychodynamickou psychoterapii.

Základem psychoanalýzy – je mluvení, založené na metodě volných asociaci. Na tom je položeno základní pravidlo psychoanalýzy, kde pacient je nabádán, aby řekl vše, co mu napadne, tak jak mu to napadne, aniž by se něčím nechal omezovat. Nemá se trápit významem nebo přijatelností toho, co říká, případně pocity studu, trapnosti nebo viny. Přijetím tohoto jediného pravidla léčby pacient postupně odhaluje překvapující spojení tužeb a obran, dříve vědomí skryté skutečnosti. Postupně se odkryjí dosud nevědomé nevyřešené konflikty, které se zároveň mohou odrazit na vzájemném vztahu mezi pacientem a analytikem. Analytik se následně snaží u pacienta podnítit, aby tento druh informací z neuvědomované části jeho vnitřního světa integroval – tedy pro ně našel místo i ve svém vědomém prožívání.

Proces přepracování a samotné léčby – sestává z opakovaného poskytování těchto náhledů na podobné situace, ve kterých se objevují vnitřní konflikty. Tento proces přepracování dovoluje pacientovi stále více poznávat myšlenkové procesy, které v něm vytvářejí jeho konflikty. Řešením těchto konfliktů, nahlížení na ně z perspektivy či jejich uvolnění – to vše osvobozuje pacienta od starých vzorců chování a inhibici a vytváří prostor pro nové volby a rozhodnutí. Metoda, kterou jsme popsali výše, se nejlépe uplatňuje v klasickém nastavení: pacient pohodlně leží na pohovce a říká vše, co mu přijde na mysl, aniž by byl rušen pohledem na analytika. Ten obyčejně sedí za pohovkou.

To umožňuje oběma se vydat – na analytickou výpravu plnohodnotného poslechu a reflexe čehokoli, co se během terapeutické hodiny objeví: pacient je ponořený do svého vnitřního světa, živých vzpomínek, opětovně zažívá důležité zážitky, mluví o snech a tvoří fantazie. To vše tvoří část analytické cesty, která poskytuje objasnění pacientových obtíží, jeho života, historie i způsobu, jak jeho mysl pracuje. Takové setkání trvá obvykle 45 až 50 minut. Ve snaze o plnohodnotné ponoření se do analytického procesu jde při psychoanalýze o intenzivní setkávání, které se uskutečňuje tři, čtyři, ale i pětkrát za týden. Při méně intenzivních setkáních se používá křeslo namísto pohovky, přičemž uspořádání se mění na tváří v tvář. Časové ohraničení trvání terapie je obtížné předpokládat. Průměrně trvá něco mezi třemi až pěti lety, ale existují i případy, které trvají kratší i delší. Přičemž pacient i analytik mají svobodu v rozhodnutí přerušení nebo ukončení terapie.

Smyslem psychoterapie – není člověka měnit, ale pomoci mu, aby byl opět sám sebou a aby si vytvořil svůj autentický, ne převzatý nebo obvyklý, postoj k tomu, co ho potkává v životě, a tak se stal svobodnějším. Jde o pomoc ke svépomoci. Slavný americký psychoterapeut I. Yalom tvrdí, že život, který není pravidelně zpochybňován, za nic nestojí. Úspěch léčby přímo úměrně odpovídá vynaložené námaze a práci na sobě. Psychoterapie nedokáže změnit, umožní však podívat se novým pohledem na to, jaký je vlastní podíl na konfliktní situaci, a tím se otevírá prostor pro nová řešení. Prospěch z psychoterapie může mít každý, protože psychoterapie podporuje lidský rozvoj, tvořivost a schopnost žít život, se kterým je člověk spokojen. Je to učení se otevřenosti, vnímání sebe a druhých a umění projevovat se tak, abychom se mezi ostatními uplatnili a mohli zažívat radost ze života. Investujte do sebe – je to ta nejlepší investice.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?