Jógová terapie | Jóga cvičení

Individuální jógová terapie realizovaná systémem „One on One“

Jógová párová nebo rodinná terapie pro pár nebo rodinu

Skupinová jogová terapia a cvičenia pre kolektívy, skupiny a firmy

Jógová terapie – je pojem, který se začal v poslední době stále více objevovat také v nabídce psychologických a terapeutických poradnách. Jógová terapie vychází z principu samotné jógy, ale je doplněna o další účinné metody, které mají pomoci člověku zbavit se zdravotních obtíží a získat psychickou pohodu. Mnozí klienti však netuší co je na takových sezeních čeká. Termín jógová terapie pochází ze sanskrtského „jóga cikitsā“ (v českém přepisu „jóga čikitsá“, v anglickém „jóga chikitsa“) a doslovně v překladu znamená „léčba jógou“. Jedná se o spojení některých jógových a ajurvédských technik za účelem získání duševního a tělesného zdraví. Jedním z prvních průkopníků byl například Svámí Kuvalajananda či Desikachar a vznik jóga čikitsa datujeme do první čtvrtiny 20. století. V naší moderní době se pod jógou rozumí spíše fyzické cvičení. V každém případě musíme říci, že pohyb je pro naši populaci dobrý, ale cílem jógy fyzické cvičení není a nikdy ani nebylo. Cílem jógy je duchovní poznání a konečné osvobození se z kola znovuzrození. Staré jógové texty zmiňují fyzické pozice většinou jen jako meditační sedy.

K tomu abychom mohli postupovat – na osobní cestě rozvoje. je třeba, aby nás nic „nevyrušovalo“. Rušivě na nás působí smysly, vlastní fyzické tělo či emocionální výkyvy. Smysly nám přinášejí nekonečné množství vjemů a informací. Fyzické tělo se často ohlašuje bolestí díky našemu životnímu stylu, ale také díky nesprávnému cvičení. Emoce nás jako kyvadlo vyhazují z rovnováhy během celého života, jednou do plusu a jednou do minusu. K tomu, abychom dokázali předejít těmto výkyvům, případně abychom dokázali uvést naše mentální i fyzické tělo opět do rovnováhy, můžeme využít právě jógovou terapii. Základem jógové terapie je naše pozornost. Bdělá či vědomá pozornost k sobě samému. Pozornost k pohybu, k dechu, k myšlenkám… Náš vnitřní pozorovatel by měl zůstat stále zapnutý a tím se bude zvyšovat i jeho vnímavost a citlivost. Takto „vytrénovaný“ pozorovatel dokáže vnímat, který pohyb není zdravý či ekonomický a ihned na to upozornit. Dokáže vnímat dech a jeho vliv na fyzické tělo či pozorovat tok myšlenek, pocitů, emočních vlivů. Neustálým zvyšováním citlivosti a schopnosti rozlišovat, získáváme kontrolu nad sebou samými.

Jógové cvičení individuální, párové a skupinové:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál jóga terapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– odborná jóga individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– jógová cvičení šité přímo na míru každého klienta díky osobní či online formě

Cílem jógy je získání – harmonie mezi tělem, duší a myslí. Dosáhnout tohoto stavu se však nepodaří každému. Představte si, že tělo a mysl jsou spojeny prostřednictvím určité energie. Dojde-li k jejímu narušení, například kvůli stresu, vzniká nerovnováha. V případě, že je člověk stresován dlouhodobě, automaticky se to promítne do jeho zdravotního stavu (vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění). V jógové terapii se všechny techniky přizpůsobují možnostem a potřebám konkrétního člověka. Využívají se pomůcky pro cvičení, relaxaci, rollfing, meditaci a při individuální praxi i rozhovory, fytoterapie, aromaterapie, mantry a další techniky. Terapie jógou se nesnaží jen zmírnit symptomy konkrétního onemocnění, ale najít a odstranit jeho příčinu. Vnímá člověka jako celek a to je zohledněno v postupech, které při řešení zdravotních potíží využívá. Jsou to například poznatky z fyzioterapie, očistné techniky, vizualizace či zpěv. Učí člověka, jak relaxovat, soustředit se a také se vhodně stravovat. Samozřejmostí jsou fyzická a dechová cvičení. Jelikož podstatou je jóga, tak nechybí ani meditace.

Zdravotní stav se zlepšuje také díky pozitivnímu působení jógy na psychiku. Dokonce i západní medicína uznává obrovský význam psychosomatického původu vzniku nemocí. Korektně praktikovaná jóga s uvědomováním si a ovlivňováním těla, dechu a mysli se stává terapií či prevencí.

Terapie jógou se nesnaží – jen zmírnit symptomy konkrétního onemocnění, ale najít a odstranit jeho příčinu. Vnímá člověka jako celek a to je zohledněno v postupech, které při řešení zdravotních potíží využívá. Jsou to například poznatky z fyzioterapie, očistné techniky, vizualizace či zpěv. Učí člověka, jak relaxovat, soustředit se a také se vhodně stravovat. Samozřejmostí jsou fyzická a dechová cvičení. Jelikož podstatou je jóga, tak nechybí ani meditace. Jóga však nedokáže vyřešit všechno a už vůbec ne na počkání. Je io naší soudnosti, pokoře a hlavně pravidelnosti. Jóga je doplněk klasické léčby, rekonvalescence a prevence. Člověk se naučí převzít zodpovědnost za sebe. I při nevratných poškozeních je jóga prospěšná na psychiku, hlavně přijetím nemoci a může pomoci změnit celkový zdravotní i psychický stav člověka.

Jóga a jógová terapie – se často zaměňují. Cvičení jógy působí jako terapie pro tělo i duši. U žádné jiné disciplíny nemůžeme říci, že čím déle ji děláme, tím jsme zdravější, tím lépe se známe. Jógový přístup je to, co z jógového pohybu udělá jógu. Jen cvičením ásan nemůžeme mluvit o jógové terapii. V praxi se účastníci skupinových nebo individuálních jógových terapií učí správně dýchat a objevit vztah, který je mezi dýcháním a vykonávaným pohybem. Na lekcích se tedy naučí rozumět svému tělu a správně jej používat. Jelikož se v rámci jógové terapie využívají jógové pozice, přirozeně dochází k rozvoji síly, flexibility i stability. Pokud bychom chtěli jógovou terapii porovnat s jógou, v jógové terapii jde především o zdravé tělo, resp. odstranění zdravotních potíží a získání vnitřní harmonie, která ovlivňuje fyzické zdraví. Při jakých zdravotních problémech se jógová terapie využívá? Kromě problémů s pohybovým aparátem (bolest zad, křížů, kloubů), je to i řada dalších potíží, jako například alergie, deprese, úzkostné poruchy, zažívací problémy, vysoký krevní tlak atp. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat – jsme zde pro Vás.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?