PCA psychoterapie | Carl Rogers terapie

Individuální PCA terapie realizovaná systémem „One on One“

Na klienta cílená terapie a psychoterapie pro pár nebo rodinu

Skupinová PCA psychoterapie cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Přístup zaměřený na člověka – (Person-Centred Approach PCA) patří do proudu humanistických psychoterapeutických směrů. Jeho hlavním tvůrcem je Carl Rogers, který svůj přístup vyvíjel zejména během čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Rogers patří mezi první, kteří začali zkoumat samotný terapeutický proces, zejména prostřednictvím nahrávání terapeutických setkání a jejich následné analýzy. Postupně na základě analyzování účinných faktorů (tedy faktorů v psychoterapii, které jsou těmi skutečnými původci změny či „léčení“ u klienta) v terapeutických setkáních dospěl k šesti podmínkám, které postuloval jako nezbytné a zároveň dostačující pro dosažení terapeutické změny.

Rogeriánská terapie se někdy – nazývá také nedirektivní terapie kvůli autonomii dané klientovi. O čem se diskutuje, rozhoduje klient, nikoli terapeut. Jak Rogers vysvětlil: „Je to klient, který ví, co bolí, jakým směrem se ubírat, jaké problémy jsou rozhodující, jaké zkušenosti byly hluboce zakopány. Rogeriánská terapie, kterou vytvořil Carl Rogers, je terapeutická technika, při které má klient aktivní autonomní roli na terapeutických sezeních. Je založena na myšlence, že klient ví, co je nejlepší, a že úkolem terapeuta je usnadnit prostředí, ve kterém může klient přinést pozitivní změnu.

Carl Rogers věřil – že všichni lidé mají schopnost dosáhnout pozitivní změny v jejich životě. Vyvinul terapii zaměřenou na člověka (nebo Rogeriana) jako techniku, která klientům poskytuje větší autonomii na terapeutických sezeních. Rogersův přístup k psychoterapii se považuje za humanistický, protože se zaměřuje na pozitivní potenciál jednotlivce. Při Rogerianově terapii se terapeut obvykle zdrží nabízení rad nebo formální diagnózy. Místo toho je primárním úkolem terapeuta poslouchat a přeformulovat, co říká klient. Rogeriánští terapeuti se snaží zdržet se nabízení vlastní interpretace událostí nebo poskytování výslovných návrhů na řešení situace.

PCA terapie a poradenství individuální, párové a skupinové:
– přináší osobnostní, vztahovou či komunikační změnu do Vašeho života
– k dispozici odborný personál psychoterapeutů a psychologů s dlouholetou praxí
– odborná psychoterapie individuální, párovou či kolektivní formou dle Vašich potřeb
– psychoterapie cílená na míru každého klienta díky osobní či distanční online formě

Rogersův terapeutický (poradenský) – přístup se zpočátku nazýval nedirektivní, až později se stal známým jako terapie zaměřená na klienta. Následně se zdomácněl pojem terapie zaměřená na člověka. Změna názvu měla poukázat na to, že v centru pozornosti je člověk v celé své složitosti. C. Rogers kladl důraz na to, že všechny aspekty terapie (resp. soci{lního poradenství) zaměřených na člověka, se vztahují téměř na všechny aspekty lidského chování a jsou aplikovatelné i mimo terapeutické (resp. poradenské) prostředí. Třeba říci, že přístup zaměřený na člověka postupně přerostl i za brány terapeutického světa. Tento přístup lze aplikovat ve vzdělávání, ve zdravotní péči, v řízení organizací, v politice, v mezinárodních vztazích a podobně. Možná i to byl důvod, pro který byl Carl R. Rogers v roce 1987 nominován na Nobelovu cenu za mír.

PCA přístup zaměřený na člověka – (Person-Centred Approach PCA) patří do proudu humanistických psychoterapeutických směrů. Jeho hlavním tvůrcem je Carl R. Rogers, který svůj přístup vyvíjel zejména během čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Rogers patří mezi první, kteří začali zkoumat samotný terapeutický proces, zejména prostřednictvím nahrávání terapeutických setkání a jejich následné analýzy. Postupně na základě analyzování účinných faktorů (tedy faktorů v psychoterapii, které jsou těmi skutečnými původci změny či „léčení“ u klienta) v terapeutických setkáních dospěl k šesti podmínkám, které postuloval jako nezbytné a zároveň dostačující pro dosažení terapeutické změny. Přístup zaměřený na člověka je považován za optimistický, neboť vnímá člověka jako ve své podstatě dobrého a prosociálního. Zároveň hovoří o takzvané aktualizační tendenci, což je vlastnost všech živých organismů, která je směřuje k naplňování jejich potenciálu. I z tohoto pohledu tedy vyplývá, že to nejlepší, co může terapeut pro klienta udělat, je vytvořit mu takové podmínky, v jejichž rámci bude moci tento svůj potenciál naplnit. Máte-li zájem o více informací, kontaktujte nás a domluvte si termín schůzky. Jsme tady pro Vás.

Důležitou součástí této teorie je předpoklad, že v určitém psychologickém prostředí se naplňuje osobní potenciál jednotlivce, který zahrnuje družnost, potřebu být s jinými lidmi, vytvářet blízkost a vzájemnost. Obsahuje také potřebu poznávat okolní svět (být otevřený zkušenosti), důvěřovat a být důvěryhodný, tvořit, projevovat soucit, porozumění a přijetí, být samým sebou ve své pravdě.

Původně byl tento přístup – popisován a nazýván jako nedirektivní. Bylo tím zdůrazňováno, že terapeut i přes své teoretické a odborné vzdělání a poznatky není expert na problémy klienta (PCA nepoužívá označení „pacient“, ale hovoří o „klientovi“). Teoretické východisko PCA stojí na základní hypotéze, že v každém živém organismu (tedy iu zvířat a rostlin) existuje tzv. aktualizační tendence. Je to vrozená tendence organismu rozvíjet všechny své kapacity takovým způsobem, který slouží udržování nebo rozšiřování organismu. Zároveň je třeba zdůraznit, že aktualizační tendenci považuje PCA za jediný motiv bytí – organismus jako celek, a pouze organismus jako celek, projevuje aktualizační tendenci, neexistuje žádný jiný zdroj energie nebo akce v systému.

Přestože byl PCA původně vyvinut – jako přístup k psychoterapii (postupně se stal mnohem více známý jako Člověkem/klientem-centrovaná terapie/poradenství), Carl Rogers a jeho kolegové si začali uvědomovat, že by mohl být aplikován iv jiných oblastech každodenního života, v kterých jsou důležité a významnou roli hrají mezilidské vztahy – ve vzdělávání, managementu, péči o děti a pacienty, při řešení konfliktů. V současnosti používá poznatky PCA jako hlavní zásadu ve své každodenní práci s klienty mnoho lidí, i když nejsou psychoterapeuty nebo profesionálními poradci. Ukazuje se, a praxe každodenního života to opakovaně potvrzuje, že PCA je „univerzální“ přístup všude tam, kde vstupuje jedinec do mezilidských vztahů a kde od dobrých mezilidských vztahů záleží, zda zúčastnění lidé budou úspěšní, efektivní a spokojení. Carl Rogers a jeho práce má nadále vliv. Mnoho terapeutů dnes začleňuje do svých praktik prvky terapie zaměřené na klienta, zejména prostřednictvím eklektického přístupu, při kterém mohou kombinovat několik typů terapie do jednoho sezení. Důležité je, že základní komponenty terapie, které Rogers předložil (empatie, kongruence a bezpodmínečné pozitivní respektování), může použít kterýkoli terapeut bez ohledu na jeho konkrétní přístup k léčbě. Terapeuti dnes uznávají, že efektivní vztah mezi klientem a terapeutem (nazývaný terapeutická aliance nebo terapeutický vztah) je klíčem k úspěšné terapii.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu odborné poradny. Terapeut Vám dokáže poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská a terapeutická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený terapeut z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v terapeutické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání terapeutického sezení:  60 min (resp. dohodou)
Místo konání terapeutického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma terapeutických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Odborní garanti terapií:
dlouholetí terapeuti | psychologové | psychoterapeuti | koučové | supervizoři | poradci
Termíny terapeutických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů terapií:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Psycholog, psychoterapeut a psychologická poradna.

Have a question?