Psychologická diagnostika a psychotesty

Individuální diagnostika realizovaná systémem „One on One“

Odborná párová nebo rodinná diagnostika pro pár nebo rodinu

Skupinová odborná diagnostika cílená na kolektivy, skupiny a firmy

Paměť je jednou z nejvíce zkoumaných kognitivních domén. Pro klinickou praxi je důležité znát základní dělení paměti a orientovat se v možnostech vyšetření paměti. Diagnostika poruch paměti vyžaduje specifické dovednosti, které by měly vycházet z dobré znalosti typů poruch paměti a jejich nejčastějších příčin. Hlavní důraz při rutinním neuropsychologickém vyšetření paměti spočívá v administraci specifických screeningových či komplexních paměťových testů, významnou roli ale hraje rovněž pozorování a rozhovor jak s pacientem, tak s jeho pečovateli.

Psychologické testy – se dělí na výkonové a osobnostní. Psychologická diagnostika je označení pro postupy, které slouží ke zjišťování psychických vlastností a schopností. Pokusy o diagnostiku jsou staré, jako lidstvo samo.Výkonové testy zkoumají určitou schopnost – sem patří např. testy inteligence, testy pozornosti, testy paměti nebo testy matematických schopností. Osobnostní testy se snaží odhalit vlastnosti osobnosti, jako je např. dominance, agresivita, sebejistota, společenskost, ovlivnitelnost a další.

Psychodiagnostika – to ovšem nejsou pouze testy. Základní prací psychologů a psychiatrů je zjišťovat vlastnosti a tendence člověka pomocí pozorování a rozhovoru. Ačkoli se to může zdát snadné, právě tyto metody vyžadují velký cvik a zkušenost. Dále sem patří sejmutí anamnézy, neboli informace o dosavadním životě. K zajímavým zdrojům informací patří i různé kresby, písmo, deník a jiná tvorba; zajímavé být leccos vč. např. způsobu, jakým člověk típá cigaretu nebo co vyhazuje do odpadkového koše.

Problémy s pamětí – byly v minulosti spojovány zejména se starší generací. Dnes už v ordinacích neurologů i dalších odborníků nejsou výjimkou ani čtyřicátníci. Mnozí lidé totiž i v mladém a středním věku nedělají nic proto, aby kvalitu své paměti udrželi co nejdéle. Vedou sedavý způsob života, mají málo pohybu na čerstvém vzduchu a naopak hodně stresu. Mozek funguje celkem bezchybně zhruba do pětadvacátého roku života, než je jeho vývoj ukončen. Teprve pak se jeho funkčnost začíná postupně zhoršovat a je namístě deterioraci (zhoršení, pozn. red.) vykompenzovat tréninkem paměti. Pokud však už malým dětem vysvětlíte, že existují techniky, které jim úspěšné zapamatování umožní bez námahy a stresu, pak je to vklad do života, za který vám budou napořád vděčné. Nejsou totiž jediné faktory, které mohou za zhoršování a poruchy paměti, zato jsou to ty, které můžeme na rozdíl od genetických dispozic alespoň do jisté míry ovlivnit.

Typy pamětí – paměť je schopnost centrální nervové soustavy uchovávat a používat informace o předchozích zkušenostech. Rozlišují se tři hlavní typy paměti: krátkodobá, dlouhodobá a senzorická. Přečtěte si, v čem se liší.

Senzorická (neboli ultrakrátká) paměť – jde o vědomou část paměti, která uchovává informace přicházející ze smyslů. Smyslové informace uchovává jen na dobu nezbytnou k jejich zpracování a následnému rozhodnutí, zda jsou důležité, a tedy vhodné k dalšímu zpracování, či nedůležité. V případě, že jsou informace vyhodnoceny jako důležité, postupují dále do krátkodobé či dlouhodobé paměti; pokud jsou vyhodnoceny jako zbytečné, nikam se neukládají.

Krátkodobá paměť – je vědomá aktivní část paměti, v níž se odehrává většina psychických procesů, například řešení aktuálních problémů. Zpracovává informace dodané senzorickou pamětí a vyvolané z paměti dlouhodobé. Dokáže uchovat vjemy smyslových orgánů a emocí. Je omezena na 5–9 prvků, které uchovává asi 15–20 sekund; pokud jsou prvky spojovány do logických celků (například mnemotechnickými pomůckami, viz infobox výše), její kapacita se zvyšuje.

Dlouhodobá paměť – je relativně pasivní částí paměti, která je uchovávána v nevědomí. Ukládají se do ní významné zkušenosti, informace či poznatky nutné k vykonávání nějaké činnosti. Vštěpování informace do dlouhodobé paměti trvá zhruba 30 minut; vštěpování může probíhat záměrně formou memorování či bezděčně. Lépe se pamatují obsahy, které mají smysl, citový nádech či logiku a také ty, které jsou často vybavovány. Začíná zhruba od čtyř let věku. Její kapacita je hypoteticky neomezená.

Kromě organizovaných tréninků paměti – pod vedením vyškoleného trenéra si lidé mohou paměť a obecně kognitivní funkce trénovat a udržovat i sami. Memotechniky neboli mnemotechnické pomůcky ulehčují zapamatování a zvětšují rozsah paměti. Častou pomůckou bývá třeba vytváření dodatečných asociací a pomocných představ. Například pro zapamatování fází měsíce jsou běžnou mnemotechnickou pomůckou písmena D pro dorůstání a C pro couvání. Hojně používanou mnemotechnickou pomůckou je rovněž takzvaný akrostich. Jde o několik slov nebo větu, v níž počáteční písmena tvoří slovo, větu nebo dokonce celý seznam určený k zapamatování. Hudebníkům známý akrostich je věta „Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny“. Počáteční písmena jejích jednotlivých slov symbolizující názvy strun kytary (tedy E, H, G, D, A, E). Studentům chemie zase už desetiletí pomáhá například věta „Běžela Magda Caňonem, Srážela Banány Ramenem“. Začínající slabiky jednotlivých slov symbolizují prvky skupiny IIA periodické tabulky prvků (tedy beryllium, hořčík, vápník, stroncium, baryum a radium).

Psychodiagnostika – může být realizována jak individuálně, tak případně i skupinově (zejména v případě bilančních diagnostik aj.). Pro psychologickou diagnostiku využíváme širokou škálu standardizovaných psychologických testů a dotazníku za současného využití klinických metod a rozhovoru. Diagnostiku jsme schopni realizovat jak pomocí testů tzv. “tužka-papír”, tak i prostřednictvím PC programu. Testy specifických funkcí jsou nesourodou skupinou všech možných typů metod, testujících např. depresi, úzkostnost, schopnost se soustředit, paměť a další. Příkladem může být Cattelův 16PF dotazník, Wechslerovy paměťové testy nebo třeba Číselný čtverec.

Psychologické vyšetření – se nikdy neopírá o výsledky jednoho testu, zkušený psycholog vybírá ůzné typy metod, aby se jednak více o dané problematice dozvěděl a také aby se minimalizoval vliv chyb při samotném testování. Testové baterie tedy znamenají sestavu více testů. Testové baterie (tedy výběr jednotlivých testů) vždy přizpůsobujeme na míru konkrétnímu klientovi – ať už jde o komplexní psychodiagnostické hodnocení, nebo o diagnostiku konkrétní oblasti (například intelekt). Psychologické vyšetření a psychodiagnostiku provádí vždy kvalifikovaný psycholog v psychologické poradně.

Paměť je schopnost našeho organismu přijímat, uchovávat a vybavovat si vzpomínky a zkušenosti. Test dlouhodobé paměti je test, který měří, jak dobře si dokážete zapamatovat informace v průběhu času. Obvykle obsahuje seznam slov nebo frází, které si musíte zapamatovat.

Pokud hledáte dobré řešení – doporučujeme návštěvu psychologické poradny. Psycholog Vás dokáže diagnostikovat a následně poradit během jednoho či pár sezení, Existují také možnosti online terapeutické a psychologické diagnostiky a poradny, což je vhodné pro ty, kterým není příjemné svůj problém rozebírat osobně a mohou zůstat v anonymitě, nebo pro ty, jejichž problém není ještě natolik akutní a potřebují jen zběžně poradit z pohodlí domova nebo fimy. Člověk tak může najít rady a praktické tipy, jak se svojí situací efektivně pracovat. Poradenská, terapeutická nebo diagnostická sezení stojí více času a vlastního úsilí, jsou transformační a mohou vám přinést trvalá řešení problémů a odstranění různých bloků v životě. Zkušený psycholog z praxe neříká lidem, co mají dělat nebo jak se rozhodnout, ale pomáhá jim porozumět svému vlastnímu nitru. Záleží vždy na konkrétním člověku a problému, která z nich bude nejvhodnější. Rovněž jsou možné jejich kombinace – informujte se v psychologické poradně – jsme tady pro vás.

 

Délka a trvání diagnostického sezení:  60 – 180 min (resp. dohodou)
Místo konání diagnostického sezení: 
Česká republika | Praha – Brno | osobně nebo online forma
Nabízená forma diagnostických sezení:
individuální | párové | manželské | rodinné | skupinové | firemní
Termíny diagnostických sezení:
ASAP (dohodou – pracovní týden 8:00-20:00 hod | během celého kalendářního roku
Cílová skupina klientů poradny:
každý kdo chce zlepšit kvalitu osobního, partnerského, vztahového či pracovního života

Have a question?