Emoční inteligence a sociální inteligence

 

Emoční inteligence (anglicky Emotional Intelligence, EI, někdy EQ) je lidská schopnost zacházet s emocemi, empatií a spolupracovat se svým sociálním okolím. Emoční inteligence je koncept specifické inteligence původně představený Danielem Golemanem v roce 1995 (Goleman nebyl prvním autorem tohoto konceptu, ale byl nejvlivnější). Emoční inteligence je schopnost propojit pocity a myšlenky pro uskutečnění optimálního chování, poněvadž to je klíčové pro spokojené vztahy se sebou samým a s ostatními. Emoce jsou zdrojem informací o sobě a druhých.

Emoční inteligence – (dále jako EI a EQ) odráží schopnost vnímat, používat, rozumět a řídit emoce, Pokud jste vyrůstali ve zdravém emocionálním prostředí, je vysoce pravděpodobné, že vaše EQ bude vysoké. V průběhu života se ale mohlo odehrát několik traumat, kvůli kterým vaše nevědomá mysl vypnula vaši emoční kapacitu, což způsobilo, že již nemáte tendence prožívat příliš mnoho emocí a samotní se cítíte citově plošší. Při nízké emoční inteligenci může být velmi obtížné se přemluvit k činnostem, které nechcete dělat. Například pokud nebudete chtít jít sekat trávu, pravděpodobně pro sebe najdete celou řadu omluv, abyste to dělat nemuseli.

Emoční inteligence (EQ) – se získává identifikací a zvládáním pocitů vašich i ostatních. Emoční inteligence se navíc používá k rozhodování o aktuální situaci. Například můžeme pochopit současný kontext identifikováním výrazů obličeje lidí. Emoční inteligence ovlivňuje všechny aspekty našeho života, od základních lidských citů až po způsoby setkávání s ostatními. Výše této inteligence a míra toho, jak dobře dokážete číst v ostatních lidech, určují rozsah toho, zda budete v životě prožívat radost, lásku, vnitřní klid či žít v chaosu. Emoční inteligence má 5 hlavních vlastností:

 

    • Sebevědomí – americký psycholog Daniel Goleman uvádí, že sebevědomí lze definovat jako schopnost rozpoznat a porozumět našim náladám, emocím a tomu, co nás popohání dál. Tedy všemu, co nás ovlivňuje, a zároveň tomu, jak my sami ovlivňujeme druhé. Mezi příznaky vysokého sebevědomí přitom patří: realistické sebehodnocení, sebevražedný smysl pro humor a sebevědomí jako takové.
    • Samoregulace – Goleman samoregulaci vnímá jako schopnost ovládat nebo přesměrovávat rušivé impulzy a nálady, zároveň pozastavit veškeré soudy ještě předtím, než se věci stanou. Mezi příznaky schopnosti samoregulace patří důvěryhodnost a integrita, otevřenost ke změnám a to, cítit se pohodlně i ve dvojsmyslech.
    • Motivace – motivace je v podstatě vášeň k dělání věcí nad rámec ohodnocení, která pomáhá i díky energii a vytrvalosti k dosažení cílů. Mezi klíčové znaky motivace patří optimismus (i při neúspěchu), usilovná snaha dosáhnout cílů a organizační závazek.
    • Empatie – podle Golemana je empatie schopnost porozumět emočnímu rozpoložení ostatních lidí a následně dovednost s nimi zacházet podle jejich emočních reakcí.
    • Sociální dovednosti – sociální dovednosti neboli společenská obratnost je jedním z nejdůležitějších atributů emoční inteligence. Jedná se o schopnost navázat a udržet vztah s druhými lidmi. Komunikativnost, asociování, vytváření smyslu činnosti, řešení problémů pokusem a omylem, intuice, cit, celostní zaměření, umění efektivní spolupráce, umění jednat a vyjednávat s lidmi, umění vést a řídit druhé lidi, motivovat je k větším výkonům apod.

 

Sociální inteligence (SQ) – se získává každodenními životními zkušenostmi, porozuměním různým osobnostem a učením se z úspěchů a neúspěchů. Obecně to označujeme jako „zdravý rozum“. Někdy můžeme SQ interpretovat také jako dovednost člověka, který dokáže dobře vycházet se společností a získat spolupráci ostatních. Sociální inteligence pomáhá rozhodovat o budoucnosti. Například své znalosti a zkušenosti využijete ke zlepšení své kariéry. Jinými slovy, SQ nám pomáhá přežít a dosáhnout úspěchu v našich životech. Pokud je člověk sociálně inteligentní, je ostražitý, snadno porozumí budoucím výsledkům a dokáže rychle reagovat. Podle vzorce „SPACE“ je sociální inteligence popsána jako soubor chování, které přispívá k sociální inteligenci a sociálním dovednostem. S označuje situační povědomí; P znamená přítomnost; A označuje autentičnost; je pro srozumitelnost Clarity a E znamená Empathy.

 

Emoční nebo emocionální kvocient (EQ) je v psychologii číselný ukazatel, který hodnotí emoční inteligenci – lidskou schopnost zacházet s emocemi a spolupracovat se sociálním okolím.

 

Klíčový rozdíl mezi – sociální inteligencí a emoční inteligencí je to sociální inteligence je v zásadě schopnost člověka komunikovat s ostatními, zatímco emoční inteligence je schopnost člověka rozpoznávat vlastní pocity a pocity druhého. Inteligence se často měří IQ testy. Inteligence je však mnohem složitější a neměřitelná za všech okolností. Kromě toho jsou sociální a emoční inteligence dvě míry inteligence, které jsou velmi důležité na úrovních vedení nebo komunikace. Podle profesora Howarda Gardnera z Harvardské univerzity (1983) jsou jak sociální inteligence, tak emoční inteligence dva různé rozsahy inteligence. Sociální inteligenci považoval za interpersonální inteligenci a emoční inteligenci za intrapersonální inteligenci. Oba tyto modely potřebujeme, abychom porozuměli sami sobě a způsobu, jakým komunikujeme s ostatními.

V určitých případech – vznikají určité nesrovnalosti v sociální inteligenci v důsledku nedostatečného rozvoje emoční inteligence u člověka. Stejně tak určitý nedostatek sociálních dovedností může vést k neúspěšným sociálním zkušenostem, což může zase vést k narušení sebevědomí člověka, které je součástí emoční inteligence. Sociální inteligence a emoční inteligence proto mají do jisté míry vzájemný vztah. Dalším rozdílem mezi sociální inteligencí a emoční inteligencí je, že sociální inteligence je mezilidskou dovedností, zatímco emoční inteligence je podle profesora Howarda Gardnera intrapersonální dovedností. V určitých případech je sociální inteligence rozšířením nebo nadmnožinou emoční inteligence a je to širší pojem než emoční inteligence.

Sociální inteligence i emoční inteligence – jsou neměřitelné schopnosti, které by silný vůdce měl mít. Klíčovým rozdílem mezi sociální inteligencí a emoční inteligencí je, že sociální inteligence je v zásadě schopnost člověka komunikovat s ostatními, zatímco emoční inteligence je schopnost člověka rozpoznávat vlastní pocity a pocity druhého. SQ pomáhá rozhodovat do budoucna, zatímco EQ pomáhá rozhodovat o aktuální situaci.

Have a question?