Pracovní psychotesty a diagnostika

 

Úvod do psychotestů pracovních předpokladů, dočtete se zajímavé informace, k čemu se psychotesty používají nebo jak se na ně správně připravit. Testy používané v psychologii práce – pracovní psychotesty zjišťují: Vhodnost osoby pro danou pracovní pozici Schopnosti a profesní orientaci člověka, jeho silné a slabé stránky ve vztahu k povolání Skupinovou roli konkrétního jedince. Další specifické vlastnosti lidí podle požadavků zaměstnavatele a pracovního místa. Nejčastěji se psychotesty v pracovní oblasti používají k výběru vhodných zaměstnanců, při rozvoji zaměstnanců – pomůžou jim ukázat jejich silné a slabé stránky a také k nasměrování jedince na jakou práci se hodí. Psychotesty zpravidla zadává personalista nebo pracovní psycholog, některé firmy používají psychotesty on-line, které jsou dostupné na internetu.

Pohled do historie – potřeba výběru vhodných pracovníků vznikla společně s dělbou práce. Dělba práce totiž znamená spolehnout se na druhé. První psychotesty užívané pro výběr práce se začaly objevovat po průmyslové revoluci. Tehdejší pojetí pracovních testů úzce souviselo s IQ. Testy inteligence (i když ne ještě testy inteligence on-line) byly v polovině 20. století nesmírně populární a často sloužily jako klíčový nástroj pro výběr zaměstnanců na všechny možné pozice, i na takové, kde na inteligenci pracovníka příliš nezáleželo.

     Postupně stále více psychologů odmítalo – jednostranné přeceňování IQ a pro výběr vhodných pracovníků začali vytvářet testy, které jsou schopné měřit různé osobnostní vlastnosti, které se k práci vztahují. Komplexní pracovní test se alespoň bez orientační zkoušky inteligence (IQ) neobejde, ale změnil se pohled na důležitost této psychologické veličiny. V současné době existuje široké spektrum pracovních testů, které dokáží měřit mnoho různých vlastností. Existují také on-line verze některých psychotestů používaných v pracovní psychologii.

    Využití pracovních psychotestů v současnosti – dnes se pracovní psychotesty spolu s dalšími testy osobnosti a testy IQ staly rozšířenou formou výběru zaměstnanců. Mnoho firem pochopilo, že se jim vyplatí investovat finanční prostředky do výběru zaměstnanců. Vždy není nutné najímat psychologa nebo mít firemního personalistu, na internetu existuje řada testů on-line, které firmám umožňují předplatit si určitý počet přístupů a poměrně levně a rychle prověřit zájemce o pracovní pozici. Pracovní psychotesty on-line umožňují také testování více lidí naráz.

Každý, kdo má zájem zjistit – co může svému zaměstnavateli nabídnout nebo v čem by se měl rozvíjet si můžu udělat test profesních dovedností. Tento test je vhodný také pro ty, kdo by rádi věděli, jaké povolání by jim vyhovovala, na co se hodí. Nejdostupnější cestou je využít některý z kvalitních on-line testů možné je také navštívit psychologa, jeho služba však bude zpoplatněna částkou v rozmezí 500 – 3000Kč podle druhu služby.

      Seznamte se s nejdůležitějšími – zásadami, jak se připravit na psychotest. Doporučení jsou obecné, doporučujeme se jimi řídit i v případě online testů osobnosti, IQ testů a dalších. V tomto textu se dočtete, jakou přípravu na pracovní test doporučují odborní psychologové. Je jedno, zda si test děláte orientačně pro sebe nebo pro někoho, koho váš výkon zajímá. Nezáleží také na tom, zda test děláte za pomoci tužky a papíru, ústně a nebo on-line. Před testem si dopřejte dostatek spánku. Test dělejte odpočatí a vyvarujte se předchozí namáhavé činnosti (duševní i psychické). Před testem nepijte alkohol ani nekonzumujte větší množství kávy nebo kofeinových nápojů. Ujasněte si podmínky testu, počet správných odpovědí, časové omezení, způsob hodnocení testu..

     Věnujte se pečlivě zadání – které je vám předloženo. Důležitou roli mají často malé detaily.. Pracujte klidně a soustředě, ale snažte se pracovat rychle.. V testu odpovídejte pravdivě a upřímně. Pokud si test děláte pro sebe, je zbytečné, abyste dostali zkreslené výsledky. Pokud váš výsledek budou mít k dispozici třetí osoby, měli byste se snažit , aby mohly vidět vaše silné i slabé stránky. Každý člověk má své nedostatky, pokud byste je v testu zamlčeli, bude jasné, že jste neodpovídali upřímně a to vám spíše pohorší. Na některé otázky se dokonce může předpokládat odpověď, která je na první pohled špatná nebo nemorální. Pokud ukážete své stinné stránky, vyniknou vaše přednosti.

Následuje-li po testu pohovor – hovořte spíše o svých kladech.Jste-li tázáni na své negativní vlastnosti, odpovědi se nevyhýbejte, odpovězte však krátce, případně přidejte, jak na svém nedostatku pracujete. Vhodné je, když uvedete jako svůj nedostatek něco, co se k povolání, které byste měli vykonávat příliš nevztahuje, nebo může v práci vyznít jako pozitivum – např. přílišná pořádkumilovnost nebo zápal pro práci na úkor rodiny. Vaše odpovědi by však vždy měli být pravdivé. Před testem, který budete dělat tzv. na ostro si projděte podobné testy v knižních publikacích nebo na internetu. Během vyplňování mějte na paměti, že jak vy, tak váš zaměstnavatel máte společný cíl: zjistit, zda jste pro určitou práci vhodným uchazečem.

 

Cokoli psychologovi řeknete je důvěrné a psycholog má povinnost udržet všechno, co mu sdělíte, pouze mezi vámi. Z jeho strany se tedy úniku důvěrných informací bát nemusíte. Dobrý psycholog bude vždy ctít vaše soukromí.

 

Psychotesty pro uchazeče – o zaměstnání. Každý kdo shání v současné době nové zaměstnání ví, že je to, ve většině, případů běh na dlouhou trať. Každý kdo shání v současné době nové zaměstnání ví, že je to, ve většině, případů běh na dlouhou trať. Personalisté často chtějí mimo kvalitního vzdělání také praxi v daném oboru, jazykové znalosti a psychickou odolnost. Pokud se zadaří, personalistům se zalíbí životopis a dotyčný obdrží následně zprávu o tom, že se má dostavit na přijímací pohovor, je už to bráno za malý úspěch. Stále častěji se stává, že součástí pohovoru je mimo jiné vyplnění psychotestu. Firmám takový psychotest pomáhá při výběru vhodného kandidáta, protože se při něm dá zjistit na jakou práci se uchazeč ve skutečnosti opravdu hodí, jeho talent, předpoklady, zájmy, komunikační schopnosti, týmovost a mnoho dalšího. Podobný psychotest si lze vyzkoušet i u nás.

Také je důležité zmínit – že u osobnostních psychotestů neexistuje špatná odpověď, proto v žádném případě nemá cenu si vymýšlet ale naopak zaškrtávat takové odpovědi, které považujeme za správné z našeho hlediska pohledu. Test na zkoušku si každý může vyzkoušet hned a tady. Například při pohovoru na pozici hasiče, bývá častá otázka, zda máte rádi oheň. Na takovou otázku se nikdo nemusí bát odpovědět, že ano, protože naprostá většina lidí se ráda dívá do plamenů, mají rádi teplo apod. Rozhodně při zaškrtnutí kladné odpovědi si nikdo nebude myslet, že jste pyroman. Testy trvají ve většině případů několik desítek minut, některé firmy si je vytvářejí sami a některé je mají přímo od specializovaných firem, které vytvářejí s pomocí psychologů. Hodnocení těchto testů je velice subjektivní podle konkrétních požadavků dané firmy. I přesto si je však lze nanečisto projít a zjistit tak, jaké otázky se vůbec mohou v testu objevit.

     Testy osobnosti – IQ testy a další testy osobnosti se stále častěji využívají např. k posouzení uchazeče o práci. V článku se dozvíte co všechno lze pomocí těchto testů zjistit o člověku. Online testy IQ vám pomůžou se připravit a zvednou vám sebevědomí. Psychologie se zabývá studiem osobnosti člověka. Pro kvantifikaci různých proměnných se používají testy osobnosti. Zpravidla se jedná o sadu otázek na níž klient odpovídá volně nebo volí z nabízených možností. Některé takové testy jsou také dostupné on-line (testy osobnosti online), i když obvykle s nimi ještě zachází psychologové.

     Co měří testy osobnosti – testy osobnosti měří především temperament. Ten představuje soubor relativně stálých a vrozených vlastností. Jeho změna je možná jen do velmi omezené míry. Typicky temperamentovými komponenty jsou například extrovert – introvert nebo všeobecně známá typologie flegmatik-cholerik-sangvinik-melancholik. Člověk, který často vybuchuje a je prudší povahy, ale rychle se uklidní takový bude v podstatě celý život, stejně jako se flegmatický kliďas pravděpodobně nezačne v pozdějším věku více stresovat. Testy osobnosti umožňují jemnější rozlišení těchto vlastností, pracují s více proměnnými a vychází také z vlastností odvozených od základních temperamentových dimenzí např. vztah k práci, reakce na stres, neuroticismus, podobnost s patologickou osobností /zejména schizofrenního okruhu/. Tím se testy osobnosti liší od IQ testů.

Použití testů – testy osobnosti se používají ke zjišťování komponent osobnosti člověka. Pomáhají určovat diagnózu. Slouží k hlubšímu poznání a porozumění těch, kdo si test dělají. Testy osobnosti mají stupnice, které měří jednotlivé psychologické proměnné a pomáhají určit, zda se jedná o normu a nebo o patologii, která vyžaduje další péči. Některé testy mají schopnost rozpoznávat určitá psychická onemocnění. Užitek z těchto metod však může mít úplně každý, tím, že získá více informací o sobě, lépe se pozná a porozumí. V kombinaci s jednoduchým IQ testem a doplňujícími otázkami může vzniknout velmi užitečný nástroj, který umí zjistit základní psychologický profil člověka, pomoci mu s výběrem povolání, ukázat mu, kde má silná i slabá místa. V současné době se začínají takové testy objevovat také na internetu jako on-line aplikace.

Have a question?