NLP neuro lingvistické programování

 

Neuro lingvistické programování (zkráceně NLP) je psychoterapeutická metoda vyvinutá matematikem, programátorem a psychologem Richardem Bandlerem a lingvistou Johnem Grinderem na začátku 70. let 20. století. Autoři se odvolávají na systémovou teorii a kybernetiku a zejména vycházejí ze systemické či ericksonovské terapie a ze soustavných pozorování a modelování hypnoterapeutické práce Miltona Ericksona, Virginie Satirové a Friedricha Perlse. NLP lze vysvětlit jako

    • Neuro – označuje smyslové orgány, svět vnímáme právě smysly;
    • Lingvistické – označuje řeč a vnímané a prožívané je organizováno, uchováno a předáno právě pomocí jazyka;
    • Programování – znamená opakující se vzorce (programy) vnímání, myšlení a cítění, naše vědomé i nevědomé plánování situace na základě jazykového zhodnocení dané situace.

NLP je metoda – rozvoje osobnosti, která vznikla v USA v 70. letech 20. století. Vyvinula se z několika terapeutických směrů jako je gestalt terapie, rodinná terapie Virginie Satir nebo hypnoterapie. Ve zkratce by se dalo říci, že je to koncentrát nejefektivnějších terapeutických technik, které byly v té době dostupné. Jak název neurolingvistické programování napovídá, jde o vědu o tom, jak přemýšlíme, jak se naše myšlení promítá do naší řeči a jak se řetězí do „programů“, které řídí naše chování – viz dále. NLP nabízí celou řadu technik, kterými můžete změnit to, co vás omezuje: odstranit negativní přesvědčení o sobě, zpracovat emoce a strachy nebo změnit některou svoji reakci a chování.

Systém NLP vychází – také z několika předpokladů, které používají lidé úspěšní v mnoha oblastech lidských činností – od špičkových atletů, managerů, vědců až po muzikanty, herce a duchovní vůdce. Nejsou to nevyvratitelné argumenty, spíše tvrzení, která pomáhají v dosahování záměrů. Jsou to takové filtry, skrze které se můžete koukat na věci stylem “jaké by to bylo, kdyby tomu tak bylo”. Předpoklady nám umožňují přicházet s novými nápady a řešeními, které nás posunou dál. Techniky NLP umí například: odstranit negativní emoce (nervozita, stres, deprese, fóbie), změnit chování a pocity v libovolných situacích, pomoci v konfliktech a mnohem více.

 

Psychologie NLP začala lidem pomáhat v sedmdesátých letech potom, co se potkali psychoterapeut Richard Bandler a lingvista John Grinder, kteří ho společně vytvořili. V té době NLP modelovali významné terapeuty, kteří dokázali pomáhat lidem.

 

NLP je úžasným – nástrojem tvorby našeho života. Můžeme jeho pomocí velmi efektivně učit sebe i druhé dosahovat výsledků o něž usilujeme a které jsou tím, co opravdu chceme. NLP pomáhá lidem vyniknout, stát se úspěšnými a dosahovat mimořádných výsledků. To vše individuálním způsobem – šitým přímo na míru, protože každý jsme rozdílný a obecné věci pro nás často nefungují. NLP je proces modelování vědomých i nevědomých vzorců (myšlení, komunikace a chování) při němž rozvíjíme svůj potenciál a rozvíjíme i své vztahy. Základní myšlenka tkví v tom, že v naší mysli si vytváříme jakési vnitřní mapy (někdy též smyslové mapy, neuromapy), které předcházejí řeči (i vnitřní), a jsou s ní aktivně spojené. Ačkoliv je tento model výrazně zjednodušený, jeho význam tkví v upozornění na algoritmickou posloupnost (program) smyslového vnímání – jazykové zpracování – naše chování. Přitom jazykové zpracování nemusí být jen vnitřní řeč, může jít i o slova, která nám bezděky vytanou při určitých podnětech a která bez rozmyslu vyslovíme.

Od narození se učíme žít – v tomto světě a vytváříme si strategie přežití. Naučili jsme se chodit a mluvit, získat pozornost rodičů, aby nám naplnili naše potřeby, vybudovat si pozici v kolektivu spolužáků, apod. Začali jsme chápat, že něco je dobré a něco se nemá. A začali jsme postupně v sobě potlačovat ty „špatné“ věci. Snažili jsme se (a snažíme se pořád) být dobří, oblíbení, přijímaní… A tak jsme začali světu kolem i sami sobě lhát o tom, jací jsme a kdo jsme. Některé výzvy pro nás byly tak náročné, že se v nás aktivovaly různé obranné mechanismy.

Naučili jsme se například – necítit některé pocity. Vytěsnili jsme řadu vzpomínek… Tak vzniklo naše podvědomí a nevědomí – všechno to, co jsme kdy nechtěli vidět, slyšet, cítit, připustit, ukázat… Vytvořili jsme si strategie, jak to udělat, a ty se uložily do našeho podvědomí. To všechno nás teď dennodenně ovlivňuje, aniž bychom to mohli kontrolovat. A proto někdy reagujeme nepřiměřeně, něčeho se bojíme, neděláme vždy to, co bychom chtěli a děláme to, co nechceme, apod. Část našich myšlenkových vzorečků je tedy podvědomá (ta větší část mimochodem), ale promítá se do naší verbální i neverbální komunikace. Neurolingvistické programování umožňuje tyto vzorečky poznat a v případě potřeby změnit. Tím se stáváme více pánem svého chování a máme více svobody.

Neurolingvistické programování – je nástroj, který můžete používat k mnoha velmi různým účelům a také velmi různými způsoby. Nástroj sám o sobě není ani dobrý ani špatný. Záleží více na tom, jak jej člověk umí používat. Zůstaneme-li u metafory se švýcarským nožem, tak ne každý, kdo má v kapse švýcarák, má stejné možnosti jeho využití. Někdo si s jeho pomocí připraví jídlo, vyrobí kdejaký nástroj ze dřeva (třeba opékací prut), vyřeže sošku z pařezu, opraví kolo… Jiný si tak akorát ufikne prst. S NLP je to stejné. Zaprvé si musíte osvojit nástroj (což je o něco složitější, než si koupit v obchodě nůž), a pak se jej naučit používat tak, aby vám skutečně sloužil. A nebo si prostě najmete někoho, kdo nástroj vlastní a disponuje potřebnou „zručností“.

Have a question?