Poprvé u psychologa a psychoterapeuta

 

Pro dnešní dobu je typické, že se vše zrychluje, a na nás tak začínají být kladeny stále větší a větší nároky. Stres a napětí jsou na denním pořádku. Naše duševní nepohoda se může odrazit na našem těle a také naopak, naše tělesné problémy ovlivňují naši náladu i prožívání. Jedná se zkrátka a dobře o dvě strany téže mince, obojímu je tedy potřeba věnovat dostatek pozornosti. Nedostatek v jedné části se projeví v té druhé. S rozhodnutím navštívit lékaře, když nás něco bolí, neotálíme, ale s trápením, které nás sužuje měsíce, bojujeme sami. Rozhodnutí navštívit odborníka přes duši padne, až když nejsme schopni normálně fungovat.

Duševní problémy – vyžadují stejnou pozornost jako fyzické. Ukázat, že návštěva psychologa není nic ponižujícího, frustrujícího a nic, čeho by se měl člověk bát. Odborníci z oblasti psychologie se proto rozhodli zejména v tento den lidem přiblížit, jak návštěvy u psychologa a následná péče vypadají. A také to, jak člověk o své duševní zdraví může pečovat sám. Psychologové pomáhají s širokou paletou problémů a trápení. Díky on-line možnostem je dnes možné vyhledat psychologickou pomoc hned a pomoci člověku v akutní fázi jeho problému a pomoci mu ho ihned řešit.

S jakými problémy se můžete na psychologa obrátit – problémy ve vztazích jsou jednou z nejčastějších oblastí, kterou lidé s psychology řeší, ať už individuálně nebo formou párové terapie. Ať už jde o partnerskou krizi, nevěru, předmanželské poradenství nebo nefunkční komunikaci – s tím vším může psycholog pomoci. Stejně tak se na psychologa můžete obrátit, trápí-li vás cokoli v jiných než partnerských vztazích – hádky v přátelství, sousedské spory, nefunkční vztahy v rodině či výchovné problémy. Další oblastí jsou osobní problémy, jako je dlouhodobé vyčerpání, stres, úzkosti, deprese, prokrastinace, závislosti – paleta osobních témat, které můžete spolu s psychologem probrat, je téměř nekonečná. Žádný problém není příliš malý, pokud vás něco trápí, rozhodně na to nemusíte být sami. A v neposlední řadě problémy v pracovní oblasti, jako syndrom vyhoření, šikana na pracovišti, nespokojenost v práci nebo konflikty s kolegy – také v těchto případech je vám psycholog plně k dispozici.

Pokud si psychologa – hledáte sami bez doporučení, na internetu byste určitě měli najít kontaktní informace. Pokud jste dostali doporučení od svého lékaře nebo někoho z vašich blízkých, kontakt vám mohli poskytnout oni. Doporučení konkrétního psychoterapeuta od kamaráda sice není zárukou, že bude vyhovovat i vám, ale pokud s ním již někdo má pozitivní zkušenosti, stojí to za zkoušku. S psychoterapeutem se můžete domluvit na první schůzku telefonicky nebo třeba e-mailem. Objedná vás buď zdravotní sestra, recepční nebo přímo psycholog, se kterým se dohodnete na přesném datu a hodině. Při objednávání nemusíte do detailů popisovat důvod vaší návštěvy, někdy se vás na něj dokonce ani nikdo neptá. Pokud k tomu dojde, stačí říct třeba jen „Necítím se dobře“ nebo „Potřebuji si promluvit s odborníkem“.

 

Cokoli psychologovi řeknete je důvěrné a psycholog má povinnost udržet všechno, co mu sdělíte, pouze mezi vámi. Z jeho strany se tedy úniku důvěrných informací bát nemusíte. Dobrý psycholog bude vždy ctít vaše soukromí.

 

První sezení – někteří psychoterapeuti mají ke svým ordinacím připojenou čekárnu a z ní si vás také v určený čas vyzvednou (například v situaci, kdy má vícero psychologů ordinace poblíž sebe v jedné budově), jiní spoléhají na dochvilnost svých klientů a čekají na ně v domluveném čase přímo ve své ordinaci. Dostavit se včas na schůzku je důležité především pro vás, jelikož je sezení časově omezeno a pravděpodobně jsou po vás objednaní další lidé. Pozdním příchodem byste se zbytečně okrádali o svůj čas, který můžete věnovat terapii. Ovšem nečekané události se dějí, pokud se na domluvenou schůzku nemůžete dostavit, dejte psychoterapeutovi včas vědět.

Při prvním sezení – se terapeut nabo psychoterapeut více zaměřuje na to, s čím k němu přicházíte, jaký je váš problém nebo starost a co od jeho pomoci očekáváte – kam byste se chtěli posunout, případně co je vaším cílem. Je pouze na vás, co všechno terapeutovi sdělíte a co si zatím necháte pro sebe. Důležité je, abyste se cítili bezpečně a do ničeho se nenutili. Psychoterapeut vám následně může sdělit, jakou formu pomoci nabízí, jaký je jeho způsob práce a co od něj můžete očekávat. Je opět pouze na vás, zda budete chtít pokračovat a domluvíte si další sezení s tímto terapeutem nebo zjistíte, že přístup, který právě tento psychoterapeut využívá, vám nesedí a zkusíte si najít terapeuta jiného. Pokud jste dospěli k závěru, že vám dotyčný psychoterapeut vyhovuje, pokusíte se společně dohodnout na krocích, které by vás mohly posunout blíž k cíli, k místu, ke kterému byste se rádi s pomocí terapie dostali. Někdy je potřeba pár sezení, jindy roky spolupráce. Je to velmi individuální. Časté obavy oddalující první návštěvu psychologa:

Odsouzení – psycholog nikdy svého klienta neodsuzuje, nehodnotí, přijímá ho takového, jaký je. Každé sezení bude jen o vás. O vašem smutku, radostech, vzteku, strachu, lásce, bolesti. Člověk naproti vám bude doopravdy poslouchat a snažit se všechno to, co se ve vás odehrává, pochopit. Psychoterapeut je člověk, který se na vás nedívá skrz prsty.

Zjednodušování problému – jak bylo již zmíněno v předešlém bodě, psychoterapeut své klienty nesoudí, neodsuzuje a nezesměšňuje. Ať už za ním přijdete s čímkoliv, tráví s vámi čas proto, aby vám pomohl, ne aby se vám smál do očí. I kdyby vám samotným připadala vaše starost jako hloupost.

Prozrazení – povinností každého psychoterapeuta je zachovávat mlčenlivost. Výjimkou je terapeutův supervizor (psycholog pro psychologa) a v případě psychoterapeuta placeného zdravotní pojišťovnou je to dokumentace ve zdravotnictví. I na tyto situace a informace se ovšem vztahuje mlčenlivost. Záleží pouze na vás, zda se někomu svěříte s tím, že docházíte na terapii.

Špatná volba terapeuta – konečně se odhodláte k objednání se k psychoterapeutovi, máte za sebou první sezení, možná i víc, a zjišťujete, že vám nevyhovuje tak, jak byste si přáli. Samozřejmě, i to se může stát. V našem životě se setkáváme se spoustou lidí, se kterými si nepadneme do noty a ve vztahu s psychoterapeutem to může být stejně. Neznamená to, že je dotyčný psychoterapeut špatný. To, že nevyhovuje vám, není zárukou toho, že nebude vyhovovat někomu jinému. Někteří si se svým prvním psychoterapeutem skvěle rozumí, jiní najdou „toho správného“ třeba až na pátý pokus. Nenechte se odradit a vyzkoušejte jiného terapeuta. Děláte to pro sebe, později si za to poděkujete.

Na prvním sezení u psychologa – se společně pokusíme dohodnout kontrakt. To znamená, že bych se jako psycholog od Vás rád dozvěděl, s čím přicházíte, jaký je Váš problém a co od mé pomoci očekáváte – kam byste se chtěl/a posunout. Vy sami si určujete, co sdělit chcete a co zatím ne tak, abyste se cítil/a bezpečně. Já Vám sdělím, jakou formu pomoci Vám mohu nabídnout. Jaký je můj způsob práce, co můžete očekávat a co naopak očekávat nelze. Společně se pokusíme dohodnout na Vám vyhovující formě i realistickém časovém rámci. Např.: jestli bude poradenství nadále individuální nebo s přizváním další osoby (partnera, rodiče apod.), jak často bude probíhat … Vše samozřejmě závisí na Vaší ochotě do poradensského vztahu vstoupit. Může se stát, že se Vaše očekávání nesetkají s mou nabídkou a že to nebude úplně „ono“. V takovém případě mohu nabídnout kontakt na jiného odborníka – psychologa, psychiatra nebo sexuologa.

Have a question?